Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri Halkımızın Yoğun Katılımıyla Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Süleymanpaşa ilçemiz Sahil Dolgu alanında kutlandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, 15 Temmuz Temalı Fotoğraf Sergisi’nin Vali Yıldırım, eşi Güllühan Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından gezilmesi ile başladı.

Program, Anı Defteri’nin vatandaşlarımızın duygu ve düşüncelerini paylaşması için imzaya açılmasıyla devam etti.  

Anı Defterini imzalayan Vali Yıldırım, Anı Defterine şunları yazdı; “15 Temmuz 2016 günü, FETÖ/PDY Terör Örgütü mensupları tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızı, Milli İrademizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklal ve istikbalini hedef alan menfur bir darbe teşebbüsü gerçekleştirilmiştir.

 Bu teşebbüs dâhilinde Milli egemenliğimizi simgeleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere çeşitli kamu hizmet binaları uçak ve helikopterlerle bombalanmış, işgale yeltenilmiş, bu menfur girişime karşı çıkmak amacıyla meydanlara yürüyen vatandaşlarımızın üzerine tanklar yürütülmüş, ateş açılmıştır.

 Milli iradeye yönelik bu menfur girişim kadın, erkek, genç, yaşlı demeden bedenini tanklara, bombalara, kurşunlara siper eden, “Vatan, Millet, Bayrak ve Devlet” sevdalısı yüce Türk Milleti’nin onurlu duruşu karşısında hezimete uğramış, tarihi şan ve şeref destanlarıyla dolu olan Milletimiz bu mücadelesiyle tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir.

 15 Temmuz’u asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı ifade ederek; milli birliğimiz ve demokrasimize karşı yapılmış hain darbe girişimine karşı büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla mücadele verirken şehit olan vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda bu yıl 1. olan Ergene Velimeşe Zümrüt Camii İmam Hatibi Muhammed İsmail Demirel’in Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” konulu video izlendi.

Sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Halka Hitapları barkovizyon aracılığı ile canlı olarak dinlendi.

Daha sonra Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel bir konuşma yaptı.

Başkan Yüksel’in konuşmasının ardından Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Ahizer “15 Temmuz Marşı” adli şiiri, Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Batuhan Gürsu “Millete Bakın Hele” şiirini ve Namık Kemal Lisesi öğrencisi Mehmet Melih Can Ese “15 Temmuz” adlı şiiri okudu.

Şiirlerin okunmasının ardından konuşan Vali Yıldırım; “15 Temmuz gecesi özgürlüğümüze, geleceğimize pranga vurulmak istenmiş, milletimizin vergileriyle alınan tanklar, uçaklar, helikopterler ve silahlar kahraman Türk ordusunun şerefli üniformasını hak etmeyen asker görünümlü hainler tarafından halkımıza çevrilmiştir.

Milletimiz, bu darbe teşebbüsüne direnmiş, iradesini gasp etmek isteyen, özgürlüğüne, bağımsızlığına kast etmek isteyenlere karşı şerefli bir mücadele vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın darbeye karşı durma çağrısı yapmasının ardından yurdun dört bir köşesinde milli birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla gece boyunca tankın, tüfeğin, topun, uçağın, helikopterin karşısına imanıyla, inancıyla, karşı duran milletimiz, darbe teşebbüsünde bulunanların heveslerini kursağında bırakmış, milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisimize, demokrasimize ve devletimize sahip çıkmıştır. Darbe teşebbüsünü bertaraf ederek,  yurdunu alçaklara uğratmamış, göğsünü siper ederek bu hayasızca akını durdurmuştur.

15 Temmuz, milletimizin; tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olup, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı, tarihi bir meydan okumasıdır.

93 Harbinde Nene Hatun’u, Kurtuluş Savaşında Maraşlı Sütçü İmamı, İzmir’i işgal ettiklerinde Yunanlılara ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’i çıkaran bu necip millet, 15 Temmuz gecesi Ömer Halisdemir, Münir Alkan, Mehmet Şengül gibi yiğitleri çıkarmış, geleceğimizi karartmak isteyen hainleri hüsrana uğratmıştır.

O karanlık gecede millet olarak verdiğimiz mücadele, Türk milletinin, hiçbir vakit işgallere, yıkımlara ve darbelere boyun eğmediğinin ve eğmeyeceğinin en net biçimde ifadesidir. Milletimiz, yurdumuzun üzerinde tüten son ocak sönmeden al sancağımızın dalgalanmaya devam edeceğini bir kez daha ispatlamıştır.

Bilinmelidir ki;

Gök kubbe var olduğu sürece, şehadetleri dinin temeli olan bu ezanlar dinmeyecek, bu bayrak inmeyecektir.

Türk Milleti’nin kendine has özelliklerini çok iyi bilen Mehmet Akif Ersoy, bundan tam 100 yıl önce Türk Milletinin hiçbir zaman esareti kabul etmeyeceğini, istiklali, istikbali için her türlü zorluğun üstesinden geleceğini şu dizelerle ifade etmiştir.

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.”

Değerli Tekirdağlılar;

Milletin iradesine kast edenler, millete bu zulmü yaşatanlar hak ettikleri cezayı buldular. Bu cezalar ibret olacak milletin iradesine kast etmeye çalışanlar, bir daha böyle bir şeye asla cesaret edemeyecekler, bu düşünceyi akılların ucundan bile geçiremeyeceklerdir. Herkes şunu bilsin ki, milletin geleceğini darbelerle tayin etme devri kapanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bunun en büyük teminatı ise her şart ve durumda dik duran sizlersiniz yani yüce Türk milletidir. Allah milletimizden razı olsun.

Bu vesileyle, özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi uğruna yapılan eşsiz mücadelemizin kahramanı 251 şehidimizi, 2194 gazimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum, şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Ayrıca gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Selam olsun vatanına-milletine sahip çıkanlara…

Selam olsun Devletini ve Cumhuriyetini koruyanlara…

Selam olsun istiklal ve istikbali için canından vazgeçenlere… “ dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından Şef Salih Demirci yönetiminde; Süleymanpaşa  Belediyesi Konservatuarı Tasavvuf Müziği Topluluğu, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Mehteran Bölüğü ile birlikte Kahramanlık Türkülerimizi seslendirdi.

Sonrasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile gerçekleştirilen “15 Temmuz Demokrasi Koşusu”nda mücadele eden sporcular 15 Temmuz Şehitlerinin aziz hatıraları anısına elden ele, nöbetleşe, gururla taşıdıkları “Şanlı Sancağı” Vali Aziz Yıldırım’a teslim ettiler.

Sancak tesliminin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Süleymanpaşa Belediye Başkanlığımızca organizasyonu gerçekleştirilen “Okçuluk Yarışmasında” dereceye giren sporcularımıza ve “1500 Metre Yüzme Etkinliğine” katılan tüm sporcularımızı temsilen en genç üç yüzücümüze ödülleri Vali Yıldırım, eşi Güllühan Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından taktim edildi.

Sonrasında Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle “Demokrasi Nöbeti” tutan vatandaşlarımıza ilimizin çeşitli kurum ve kuruluşları tarafından verilen ikramların yer aldığı ikram çadırlarını gezdi. Ayrıca Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, Süleymanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan aşı standını da gezdi.  

Program, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan videoların ve TRT tarafından hazırlanan “Mahrem” belgeselinin  izlenmesiyle devam etti.

00:13’de sela okunmasının ardından tören sona erdi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA YER ALDI

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılıktan turizme, sanayiden kültür sanata kadar birçok alanda ileri götüren ve bu alanlarda Tekirdağ’a daha da değer katan projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye’de en başaralı büyükşehir belediye başkanları arasında ilk 5 içerisinde yer aldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  PİAR Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi büyükşehir başkanları ile birlikte ilk 5 içerisinde yer aldı.

Başkan Albayrak, “Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin Yükselen Yıldızı Yapmaya Devam Edeceğiz”

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Albayrak, Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında ilk 5 içerisinde takdirleriyle yer almasını sağlayan değerli hemşerilerine çok teşekkür ettiğini belirterek, “Tekirdağ, hem kültürel mirası hem de sanayi, tarım ve hayvancılıktaki önemi ile büyük bir potansiyele sahip bir şehir. Ben Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurucu başkanı olarak göreve geldiğim 2014 yılından bu yana bu büyük potansiyeli daha da yukarı taşımak için ekibimle birlikte büyük bir çaba gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda birçok alanda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak projeleri hayata geçirdik. Halkımız ve şehrimiz için durmadan çalışmaya ve Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin yükselen yıldızı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK’TAN ANKARA’DA BİR DİZİ ZİYARET

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış töreni için Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Kadir Albayrak, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan’ı makamlarında ziyaret ederek kendilerini 19 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış törenine davet etti.

Ziyaretler sonrasında konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Albayrak, “Mavi gözlü kentimize uzun yıllar hizmet vermesini planladığımız Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nın açılış törenini 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştireceğiz. Ankara’da değerli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Tekirdağ Milletvekillerimizi açılış törenimize davet etmek amacıyla Ankara’da kendilerini ziyaret ettik, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine gösterdikleri misafirperverlik nedeniyle teşekkür ediyor, yeni hizmet binamızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ERGENE SOSYOKÜLTÜREL TESİS CEMEVİ VE AŞEVİ DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE SUNULDU

Kurulduğu günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden ve bu konuda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir projeyi daha vatandaşların hizmetine sundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlaman Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi’nin açılış töreni gerçekleşti.

Başkan Kadir Albayrak, “Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Muhyiddin Arabi, “Alınan nefes sayısı kadar Allah’a giden yol vardır. Ne yana dönerseniz Allah’a giden yoldur.” der. Alevilik ve Bektaşilik, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Hz. Ali’nin ve ehl-i beytin yoludur. İnsan sevgisi, merhamet, hoşgörü, doğa sevgisi, sanata saygı, ileri görüşlülük, demokrasi, laiklik ve kadın erkek eşitliği Alevilik ve Bektaşiliğin evrensel değerleridir. Sevgili canların yüce Yaradan’ın manevi huzurunda bir araya geldikleri cemevleri, sevgi, saygı, erdem, olgunluk, kardeşlik, barış ve eşitliğin meydanıdır.  Cemevlerimiz, korunması, yaşatılması ve çoğaltılması gereken çok önemli değerlerimizdir. İşte bu anlayışla 2018 yılında Muratlı Sosyokültürel Tesis Cemevimizi; 2019’da Şarköy Sosyokültürel Tesis Cemevimizi hizmete açtık. 2021 yılı Eylül ayında temelini attığımız Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevimizi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve bugün hep beraber açılışını gerçekleştiriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sözlerimi Alevilik ve Bektaşiliğin Piri Hacı Bektaş Veli’nin sözleriyle bitirmek istiyorum;”Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye, Kardeşlik varken didişmek niye, Dostluk varken düşmanlık niye, Hoşgörü varken bağnazlık niye, Özgürlük varken tutsaklık niye, Adalet varken, haksızlık niye?” dedi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal da bir konuşma gerçekleştirerek Cemevi’nin teknik yapısı hakkında bilgi verdi. 

Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı ile Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin de yaptıkları konuşmalarda gerçekleştirdikleri yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Albayrak’a teşekkür ederek, Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi hayırlı olmasını temennisinde bulundular. 

Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi, yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu. Açılış Törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi Ve Aşevi 3 Kattan Oluşuyor

1780 metrekare inşaat alanına sahip Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi ve Aşevi; bodrum, zemin ve normal kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Zemin katta aşevi, mutfak, gıda deposu, bay-bayan-engelli wc, çok amaçlı salon, bay-bayan abdesthane; birinci katta etkinlik alanı, 2 adet idari oda, kütüphane, 2 adet derslik, bodrum katta ise; cenaze yıkama, morg, bay- bayan mescit ve teknik hacimler yer alıyor. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı