Bizimle iletişime geçin

Belediye

Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, Balkan Ülkeleri ile dostluk alanının pekiştirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla organize edilen `Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile Tekirdağ’ın Süleymapaşa İlçesinde pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi.

Sırbistan, Kosova, Moldova, Mekadonya, Romanya, Yunanistan ve Karadağ’dan belediye başkanları düzeyinde 17 katılımcı, Türkiye’den Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale il ve ilçe belediye başkanları ile balkan derneklerinin başkan ve tesmilcileri dahil 183 kişi olmak üzere toplam 200 katılımcının yer aldığı `Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’nın açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak gerçekleştirdi.

BAŞKAN ALBAYRAK: “BALKAN ÜLKELERİ İLE İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE TEKİRDAĞ MERKEZ ÜSSÜ OLMAYA ADAYDIR”

Başkan Albayrak konuşmasında Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Tekirdağ olarak Balkan ülkeleri ile sadece coğrafi değil, kültürel, tarihsel ve ekonomik anlamda da kökleri seneler öncesine dayanan güçlü bağlarımız var. Tekirdağ, Anadolu’dan Balkanlara; Balkanlar’dan Anadolu’ya göçte güzergâh olmuş ve buraya yerleşen herkesi bağrına basmıştır. Bütünü itibari ile Tekirdağ, Balkan kökenli vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı kentlerden bir tanesidir. Balkan kökenli vatandaşlarımızın ve hala Balkanlar’da yaşamakta olan soydaşlarımızın varlığı komşu ülkelerle olan ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda zengin imkânlar sunmaktadır. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün `Yurtta Barış, Cihanda Barış’ ilkesi doğrultusunda tüm dünya ülkeleriyle olduğu gibi Balkan ülkeleri ile de kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerimiz daha da güçlendirilmelidir. Bu alanda yapılacak çalışmalarda Tekirdağ bir merkez üssü olmaya adaydır. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu uğurda tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız. Aynı zamanda Trakya Belediyeler Birliği’nin de başkanı olarak Yunanistan, Bulgaristan ve diğer ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Balkan Ülkeleri, Komşu Ülkeler Daire Başkanlığı oluşturacağız. İnanıyorum ki; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlendiğimiz Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı ikili ilişkilerin ilerletilmesinde katılımcıların yolunu açacak ve işbirliğinin geliştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Yüzünü güneşe dönen insanların diyarı Tekirdağ’da düzenlenen çalıştaya mensubu olmaktan gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin üst yönetiminin, Cumhuriyet Halk Partili il ve ilçe belediyelerinin katılması bu büyük camianın Balkanlarla olan ilişkilere verdiği önemin büyük bir göstergesidir. Türkiye’nin medeniyetler beşiği olduğu gerçeğinden hareketle halkımızın tüm kesimlerini kocaman yüreği ile kucaklayan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, CHP bünyesinde Balkan Masası kurarak kültür mozaiğinin önemli bir parçası olan Balkan kökenli vatandaşlarımıza ve Balkanlar’a verdiği önemi açık bir şekilde ortaya koymuştur. Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayımıza büyük katkı sunan ve katılımlarıyla onurlandıran Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na en samimi duygularımla teşekkür ediyorum. Son derece yararlı olacağına inandığım Balkan Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’na ülkemizden ve Balkan ülkelerinden katılan yerel yönetim kurumlarının değerli temsilcilerine ve ayrıca bu büyük organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor. Çalıştayın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “BALKAN COĞRAFYASINDAKİ DAYANIŞMAYI VE İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK BİZİM TEMEL ARZUMUZDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konuşmasında, “Yerel yönetimler vatandaşa en yakın demokratik hizmet kurumları olup Demokrasilerin de vazgeçilmez, yeri doldurulmaz unsurlarıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelerimizde katılımcı demokrasiyi daha ileriye taşımak, vatandaşlarımızın yönetim süreçlerine etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şeffaf belediyecilik anlayışını ilke edinerek vatandaşın vergilerinden oluşan harcamaların hesabını da vatandaşımıza veriyoruz. Balkan Coğrafyasındaki kardeşlerimizle dayanışma alanını geliştirmek, işbirliği imkanını artırmak ve gönül bağımızı pekiştirmek için büyük bir kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Faik Öztrak başkanlığındaki Balkan Masası ile de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yerel yönetimlerimiz arasındaki bağı kuvvetlendirmek, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak, Balkan Coğrafyasındaki dayanışmayı artırmak bizim temel arzumuzdur. Bu doğrultuda bugün gerçekleştirilen bu çalıştayın oldukça yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE BALKAN MASASI BAŞKANI FAİK ÖZTRAK: “BÖLGEYLE İLİŞKİLERİN VE BİRLİKTELİKLERİN HEM BALKANLAR’DA HEM DE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ KÜLTÜREL, SOSYAL, SİYASİ YANSIMALARI OLMAKTADIR”

Çalıştayda bir diğer konuşmayı gerçekleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balkan Masası Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin düzenlemiş olduğu Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’na katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu çalıştayın Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale bölgesindeki belediyelerimizin Balkanlar’daki belediyeler ile işbirliği faaliyetlerine somut bir zemin oluşturmasını bekliyoruz. Balkanlar tarihi, coğrafi, kültürel ve insani boyutlarıyla ülkemiz için stratejik bir öneme sahiptir. Balkanlar, geri göçler nedeniyle ulusumuzu şekillendiren tarihi süreçte çok özel bir konumdadır. Bölgeyle ilişkilerin ve birlikteliklerin hem Balkanlar’da hem de ülkemizde önemli kültürel, sosyal, siyasi yansımaları olmaktadır. Bu ilişkiler aynı zamanda Avrupa Birliği üyeliği anlamında da geleceğe dönük büyük bir potansiyel teşkil etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatları ile kurulan Balkan Masası bu önemli faaliyetleri destekleyecek, her türlü kolaylaştırıcılığı ve koordinasyon desteğini verecektir. Ben bugün bu toplantının gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Balkan Masası sorumluları arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum. Yine bu toplantı kardeş belediyecilik faaliyetleri açısından önemli bir zemin teşkil etmektedir. Bu girişimleri de bütün gücümüzle destekliyoruz. Toplantıya komşu ülkelerimizden çeşitli belediye başkanlarımızı davet ettik. Hemen hemen hepsinden olumlu yanıt aldık. Başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz. Burada çeşitli çalışma grupları faaliyet gösterecektir. Bu çalışma gruplarının insana dokunan, Balkanlar’daki komşu ve akrabalarımızla, belediyelerimiz ve hemşerilerimizin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkileri geliştiren, verimli bir işbirliği sürecinde bir kilometre taşı olacağına, buradan çıkan projelerin hızla hayata geçeceğine inanıyoruz. Başta çalıştayımızı onurlandıran CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere çalıştayı düzenleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, destek veren il ve ilçe belediye başkanlarımıza, katkı veren il ve ilçe başkanlarımıza, örgütlerimize, Balkan Masası sorumlularına ve tabi en fazla da toplantıya katılan konuk belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızın önde gelen yöneticilerine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “EN BÜYÜK DİLEĞİM, HER BİR BELEDİYEMİZİN BALKAN COĞRAFYASINDAN KARDEŞ BELEDİYESİ OLSUN”

Çalıştayda son olarak kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, böyle bir çalıştayın düzenlenmesinden son derece memnun olduğunu dle getirerek, “Bu yıl İstiklal Marşımızın 100. Yılını kutluyoruz. Bu vesile ile İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un ata, dede yurdu İpek’in kıymetli belediye başkanını da aramızda görmekten son derece mutluyuz. Balkanlar ve Rumeli Türkiye için uzak diyarlar değil. Balklanlar ve Rumeli ile güçlü tarihsel ve gönül bağlarımız var. Bugün ülkemiz nüfusunun 30 Milyonu balkan kökenli. Kurduğumuz Balkan Masası bu anlamda önemli çalışmalara imza atmaktadır. Balkanlardaki yerel yönetimlerle başta kültür, gençlik ve ekonomi olmak üzere pekçok farklı alanda yapılabilecek işbirlikleri ele alınacak. Yerel yönetimlerimiz karşlılıklı olarak bilgi ve nedeyimlerini paylaşacak. Buradan güzel kararlar çıkacağına eminim. Kısa süre sonra da bu kararların uygulanabilirliğini göreceğiz. Her türlü taassuptan uzak, ahşap çavuş ilişkileri dışında halkın seçtiği yöneticilerimizle beraber bu çalıştayın yapılması son derece önemlidir ve değerlidir. Sen ben diyerek değil, demokratik değerlerle çalışacağız. Bu çalıştaydan kaynakları israf etmeyerek, insana dokunan, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi kuvetlendirecek projelerin üretilmesini ve yaşama geçirilmesini bekliyorum. Balkanlara yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada belediye başkanlarımıza büyük görevler düşüyor. En büyük dileğim, her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından kardeş belediyesi olsun. Bunu özellikle önemsiyorum. Mutlaka Balkanlara ulaşmalıyız. Bunu yaparken Balkanlardan gelen en büyük Türk olan Mustafa Kemal Atatürk’ün soydaşlarımıza ilgili söylediği sözler en büyük ilkedir. Şöyle der Mustafa Kemal Atatürk, “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmalıyız, folklor bağı kurmalıyız, bunları kim yapacak elbette biz.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği bu vizyon ve anlayış bizim yol göstericimiz olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle çalıştayın hayırlı olmasını diliyor, katılan herkese şükranlarımızı sunuyor, bütün soydaşlarımıza Tekirdağ’dan selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞTAYDA, ÇALIŞMA GRUPLARI OLUŞTURULARAK BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNULDU

Konuşmaların ardından çalıştay kapsamında Gençlik, eğitim ve kültür işbirliği, Ekonomik işbirliği ve Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Grupları oluşturularak, Balkan Ülkeleri ile dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi adına yapılması planlanan çalışmalar ve projeler ile ilgili görüş alışverişinde buılunuldu. Ayrıca pendemi dolayısıyla çalıştaya katılamayan yabancı misafirler de tele konferans yöntemi ile çalıştaya bağlanarak görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen `Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’nda ayrıca ev sahibi belediye başkanları adına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, misafir belediye başkanları adına ise Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan, Romanya Babadağ Belediye Başkanı Georgian Caraman, Mestanlı Belediye Başkanı İlkur Kyazım Mümün, Sfantu Gheorghe Belediye Başkan Vekili Toth Birtan Csaba, İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri, Rojay Belediye Başkanı Rahman Huviç ve Merkez Jupa Belediye Başkanı Aryan İbrahim bir konuşma gerçekleştirerek görüşlerini paylaştılar ve çalıştayın hayırlı olması temennisinde bulundular.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediye

YENİ HİZMET BİNASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Geniş hizmet yelpazesi ile önemli çalışmalara imza atan, Tekirdağ’ı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni hizmet binası için geri sayım başladı.

Süleymanpaşa İlçesi Gündoğdu Mahallesi’nde inşa edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda çalışmalar tamamlandı ve birimlerin taşınma çalışmaları başladı. İlk etapta Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığı ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı birimleri yeni hizmet binasına taşınmaya başladı.

Yeni hizmet binası ile Tekirdağ’ın 100 yılına hizmet edecek çok büyük bir projeyi hayata geçiriyor olmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten taşınma işlemleri ile ilgili yetkililerden bilgi alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Yeni hizmet binamız tamamlanmış durumda, birimlerimizin yeni hizmet binamıza taşınma işlemlerini de başlattık. Kısa süre içerisinde tüm birimlerimiz Yeni Hizmet binamızda vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacak. Önümüzdeki günlerde görkemli bir törenle yeni hizmet binamızın açılışını yapmayı planlıyoruz. Tüm Tekirdağ halkına hayırlı olsun” dedi.

64.825 m2 inşaat alanına sahip olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası, 2 Bodrum kat, zemin kat ve üste 8 kat olarak inşa edildi.

Okumaya devam et

Belediye

23 NİSAN KUTLAMALARI TEKİRDAĞ’DA COŞKU İÇİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102’nci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tekirdağ’da düzenlenen etkinlikler ile büyük bir coşku ile kutlandı.

23 Nisan Kutlama etkinlikleri kapsamında ilk olarak Süleymanpaşa ilçesindeki Tarihi Tekirdağ Valilik Binası önünde Çelenk Sunma töreni gerçekleşti. Tören, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Çelenk Sunma töreninde Tekirdağ Vali Yardımcısı ve Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı.

23 Nisan Kutlama Etkinlikleri çelenk sunma törenin ardından Amfi Tiyatro’da gerçekleşen Çocuk Şenliği ile devam etti. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu, dans gösterisi ve skeçlerin sergilendiği şenlikte çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ruhuna yakışır bir şekilde coşku dolu bir gün geçirdi. Çocuk Şenliği’ne Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,İl protokolü, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Kutlama törenlerinin ardından konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tüm halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Belediye

ALTINOVA MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Deprem öncesi ve sonrası ile ilgili çalışmalar baz alındığında Türkiye’nin önde gelen belediyeleri arasında yer alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm konusunda da çalışmalarına hız verdi.  

Bu kapsamda; Süleymanpaşa ilçesine bağlı Altınova Mahallesi’nde bulunan ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 73’üncü maddesine göre, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı olarak ilan edilen 14.5 hektarlık alanda hayata geçirilecek çalışmalara ilişkin hak sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Bilgilendirme Toplantısında öncelikle, alanda yapılan zemin çalışmaları hakkında bilgi verildi.  1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Taslağı, 1/1000 ölçekli Uygulama Planı Taslağı ve 1/500 ölçekli Kentsel  Tasarım Projesine ait çalışmalar tanıtıldı. Mevcut durum analizleri ve sentez çalışmaları paylaşıldı. Planlama süreci ve ortaya çıkarılan alternatif tasarımlardan söz edildi. Taslak planda yapılaşmayı etkileyen plan notları ve dönüşüme yön veren yapılaşma koşulları anlatıldı. Söz konusu alanın ada bütünü yapılaşması ve vizyon planı görselleri paylaşıldı. Taslak planın öngördüğü yapılaşmalar vaziyet planları ve üç boyutlu modellerle mekânsal olarak yapılaşmayı gösteren detay cephe çalışmaları ile tanıtım videosu gösterildi. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ile ilgili merak edilen bazı konulara yönelik sunum eşliğinde bilgi verildi.

Toplantıda, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Gökhan Bayraktar,  Bimtaş Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akkoyun ve ekibi tarafından, kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar ile ilgili hak sahiplerine bilgi verilerek vatandaşların soruları cevaplandırıldı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Başkan Albayrak: “Altınova Mahallemizde hayata geçireceğimiz Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projemiz halkımıza hayırlı olsun”

Kentsel Dönüşüm çalışmalarına hız verdiklerini dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Mavi gözlü kentimizin deprem kuşağında yer aldığının bilinciyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak adına bu alandaki çalışmalarımızı il genelinde hızlandıracağız. Bu anlamda Altınova Mahallemizde hayata geçireceğimiz Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projemizin halkımıza ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı