Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

BÜYÜKŞEHİRDEN DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ ŞENLİĞİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla organize edilen şenlik, Süleymanpaşa İlçesi Sahil alanında geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de kadınların büyük emeğinin olduğunu belirterek, “Tarım sektöründe çalışan emekçilerimizin yarısı kadınlardan oluşuyor. Kadın çiftçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi verimlilik artışına, kırsal kalkınmaya ve sağlıklı toplum inşa etme hedefine hizmet edecektir. Topraklarımızın bereketinin sofralarımıza ulaşmasında çok önemli bir yeri olan kadın çiftçilerimizin yanındayız. Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenlikleri düzenledik ve bu organizasyonu geleneksel hale getirdik. Doğal ve organik yöresel ürünlerimizin, aracısız bir şekilde üreticiden tüketiciye ulaşacağı Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliğimizin en verimli şekilde geçmesi temennimizdir. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da siz değerli emekçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, emek ve sevgiyle toprağı bereketlendiren çiftçilerimizin 15 Ekim Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları ve Önder Çiftçi Kadın Kolları Yardımlaşma Derneği Başkanı Bahar Yarapsanlı da bir konuşma yaparak, tarımsal kadın çiftçilerin önemine değindiler ve şenliğin hayırlı olması temennisinde bulundular.

Şenlikte, Root Tarım ve Gastronomi Okulu’ndan Emel Arslan Güryıldız, Ziraat Yüksek Mühendisi Hacı Aslan ve Ata Tohumu Mercimek Üreticisi Nevcihan Çalışkan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sürdürülebilir Tarım, Sürdürülebilir Mutfak ve Mutfakta Kadının Önemi’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Tekirdağ, Çanakkale ve Edirne’den üretici pazarları ve kooperatiflerinin katılımıyla oluşan ve şenlik etkinlikleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen ‘Kadın Üretim Pazarı’nda yöresel ürünler katılımcıların beğenisine sunuldu.

Şef Cansın Kızıltan, şenliğe katılan vatandaşlara mutfaktaki püf noktalarını ve yemek yapımı konusundaki hünerlerini sergiledi. Seramik yapımı ve yüz boyama gibi çocuklara yönelik etkinliklerin de gerçekleştirildiği 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliği, Edirne Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Moriz Ritim Grubu’nun konseri ile son buldu.

Kadın Üretim Pazarı, tarım konulu söyleşi, müzikal gösteri, mutfak Show, ritim konseri ile çocuklara yönelik seramik atölyesi ve yüz boyama etkinliklerinin yer aldığı şenliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belediye

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MURATLI’DA ARI KEKİ DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen Arı Keki Desteği Projesine hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında Muratlı ilçesindeki arı yetiştiricilerine arı keki dağıtımı gerçekleştirildi.

Başkan Albayrak, “Üreticilerimizin Girdi Maliyetlerini Ve Kârlılığı Arttırmaya Yönelik Destekleme Çalışmalarımıza Önümüzdeki Süreçte De Devam Edeceğiz”

Arı Keki Dağıtım töreninde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Türkiye’de bir belediye tarafından hayata geçirilen en büyük arıcılık projesi olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında üreticilerimize desteğimizi sürdürüyoruz. Muratlı ve Ergene ilçelerimizden Muratlı Bal Üreticileri Birliği ile Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye 94 üreticiye 16.920 kg arı keki dağıttık. Değerli üreticilerimize hayırlı olsun. Proje kapsamında İl genelinde 508 kişiye 91.440 kg arı keki dağıtımı yapılacağız. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini ve kârlılığı arttırmaya yönelik destekleme çalışmalarımıza önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kış aylarının gelmesi ile birlikte arıların yeteri kadar beslenememesi sonucu yeteri kadar bal üretimi yapamayan arı yetiştiricilerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen Arı Keki Desteği Projesi kapsamında, Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan, arıcılık işletmesine sahip olan toplam 508 kişiye 91.440 kg arı keki dağıtımı yapılacak.

Arı Keki Dağıtım Töreninde Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selman Aslantürk, Muratlı Bal Üreticileri Birlik Başkanı İsmail Sönmez, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ÇORLU’DA 1. HAMSİ FESTİVALİ COŞKUSU YAŞANDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Çorlu Belediyesi ile ortaklaşa 1. Hamsi Festivali düzenledi.

Çorlu ilçesinde gerçekleşen Hamsi Festivalinde konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Böylesi anlamlı ve güzel günde vatandaşlarımızla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Çorlu Belediyesi ortaklaşa düzenlediğimiz 1. Hamsi Festivali umarım çok uzun yıllar gerçekleşir ve vatandaşlarımızın bir araya gelmesine vesile olur. Ordulu hemşehrilerime misafirperverlikler için teşekkür ediyor, festivallerinin devamlılığını diliyorum,” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kütük de yaptıkları konuşmalarda 1. Hamsi Festivali’nin devamlılığını dileyerek, Festivalin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından büyük bir coşku içinde devam eden 1. Hamsi Festivali’nde ünlü şarkıcılar Hülya Polat ve Zeynep Birinci  sahne aldı. Festivalde ayrıca vatandaşlara hamsi ekmek ikramında bulunuldu.

Hamsi Festivali’nde Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kütük ve vatandaşlar katıldı.

Okumaya devam et

Belediye

2022 YILININ SON MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı son Meclis Toplantısı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Başkanlığında, Yeni Hizmet Binası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Aralık 2022 Dönemi Meclis toplantısında, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı, komisyon kararlarına ait dosyalar meclise sunuldu. Değerlendirilmesi gereken gündem maddeleri ise görüşülmek üzere ihtisas komisyonlarına havale edildi.

Başkan Albayrak, 2022 yılında meclis toplantılarında alınan kararların yüzde 90’ının oy birliği ile alındığını belirterek, “Bu anlamda son derece uyumlu çalıştığımız bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm meclis üyelerimize emeklerinden ve alınan kararlarda gösterdikleri uyumlu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, yeni yıllarını şimdiden kutluyorum. Aralık Ayı Meclis Toplantısında alınan kararların Tekirdağımız için hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm Tekirdağ halkına da mutlu yıllar diliyorum” dedi. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı