Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN ÇÖP TOPLADILAR

Çevreye duyarlı bir anlayışla Tekirdağ’a hizmet veren Büyükşehir Belediyesi `Let’s Do It’ Türkiye Çevre Koruma Kuruluşu Tekirdağ İl Temsilciliği iş birliğiyle 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde vatandaşlarda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla atık toplama etkinliği gerçekleştirdi.

Süleymanpaşa ilçesi Karadeniz Mahallesi Çamlık Alanı’nda Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 çevre gönüllüsünün katıldığı atık toplama etkinliğinde toplam 640 kilogram atık toplandı.

 “Temizlik Felsefesini Tüm İnsanlara Aşılamayı Hedefliyoruz”

Programın ilk konuşmasını “Let’s Do It” Hareketi Tekirdağ Temsilciliği Saha Lideri Gülcan Karali, yaptı. Karali yaptığı konuşmada, “Let’s Do It Türkiye Ekibi olarak, ülkemizin 81 ilinde düzenlenen 18 Eylül 2021 Dünya Temizlik Günü etkinliklerini organize etmekteyiz. Büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleriyle iş birliği yapmaktayız. Temiz çevreye katkı sağlamak için gönüllülerle birlikte, senede bir defa küresel çapta atık toplama etkinlikleri düzenlemekteyiz. Amacımız dünyada ve Türkiye’de çöp körlüğünü yenmek. Bununla beraber son zamanlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sıfır atık kampanyasını önemsiyoruz ve bu etkinliğimizle desteklemiş oluyoruz. İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun önlenmesini veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı toplanmasını ve geri kazanımın sağlanmasını, katılan gönüllülerimize ve diğer vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Dünya Temizlik Günü’nde bir gün değil, her gün temizlik felsefesini tüm insanlara aşılamayı hedefliyoruz” dedi.    

“Çevremizi Temiz Tutalım”

Programda yaptığı konuşmasında çevre kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Atık Yönetimi Şube Müdürü Çiğdem Çivrekoğlu, “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’ın öncülüğünde, çevreye ve ekolojik hayata gösterdiği duyarlılık ile Büyükşehir Belediyesi model olma çabalarına devam etmektedir. Tekirdağ ili genelinde 11 ilçemizden gelen günlük ortalama 1.200 ton katı atığın depolanması, Katı Atık Bertaraf Tesisimizde sağlanmaktadır. 2021 yılının ilk 8 ayında toplam 269 bin ton evsel nitelikli katı atık bertaraf edilmiştir. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız 29 Ekim 2020 tarihinden bugüne 35 bin megavatlık elektrik enerjisi üretmiştir. Bu rakam günde yaklaşık 30 bin hanenin elektrik ihtiyacına karşılık gelmektedir. Yakın tarihte faaliyete geçecek olan Çorlu Karatepe Entegre Katı Atık Tesisinde, evsel katı atıkların atmosfere sağladığı ve karbondioksit gazından 25 kat daha zararlı olan metan gazının atmosfere yayılmasının önüne geçilecektir. Entegre Katı Atık Tesisinde verilecek hizmette, evsel nitelikli katı atıkların içerisinde yer alan ambalaj atıklarının da ayrışması gerçekleşecek ve bu atıkların ekonomiye yeniden kazandırılması sağlanacaktır. Ayrıca Entegre Katı Atık Tesisinde yer alacak olan kompost ünitesi ile organik mutfak atıklarının organik gübreye dönüştürülerek tarımsal faaliyetlere katkı sağlaması büyük önem arz edecektir. Çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda iş birliği içerisinde olduğumuz Türkiye Çevre Koruma Kuruluşu Tekirdağ İl Temsilciliği olan Let’s Do It ekibine, tüm çevre gönüllülerine, çevreye duyarlı olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına katkılarından dolayı teşekkür ederim. Çevre sosyal, kültürel, fiziksel ve biyolojik özellikleriyle bir bütündür. Çevremizi temiz tutalım” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımıza Daha Güzel Bir Dünya Bırakmak İçin Çalışalım”

Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun da yaptığı konuşmada, “Çöp toplama etkinliğinde vatandaşlarımızla hep beraber olduk. Sabahtan beri başlatmış olduğumuz temizlik çalışmamızı sürdürüyoruz. İnsanoğlunun kendi eliyle batırmış olduğu doğayı, bugün farkındalık yaratmak için buradayız. Buraya katılan çocuklarımıza öncelikle ben teşekkür ediyorum. Onlar bizim geleceğimiz. Ama biz o geleceklerimize temiz bir dünyayı maalesef bırakamayacağız ve bırakamadık. Kendi elimizle doğayı katlediyoruz. Tekirdağ Marmara Denizi’ne kenar. Marmara Denizi geçtiğimiz günlerde müsilajla birlikte yine ağır metallerin fosseptik atıklarının atıldığı çöplük haline getirildi. Kimin elleri ile bu hale getirildi, bizlerin elleriyle getirildi; bizler yaptık. Gelin yol yakınken doğayı ve çevreyi tekrar kurtarma çabasında birlikte olalım. El birliği ile doğayı ve çevreyi koruyalım ve çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için çalışalım” dedi.

640 Kilogram Atık Ayrıştırılarak Toplandı

Yapılan konuşmaların ardından toplu bir şekilde atık toplama çalışmaları başlatıldı. Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte 80 kilogram kağıt, 60 kilogram cam, 20 kilogram plastik, 240 kilogram organik, 80 kilogram evsel ve 160 kilogram da metal atık olmak üzere toplam 640 kilogram atık ayrıştırılarak toplandı. Ayrıştırılarak toplanan atıklar yeniden ekonomiye kazandırılmak üzere geri dönüşüm tesislerine teslim edildi.

Yaklaşık üç saat süren etkinliğe Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürü Çiğdem Çivrekoğlu, Let’s Do It Hareketi Tekirdağ Temsilciliği üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevre gönüllüleri katıldı.  

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA YER ALDI

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılıktan turizme, sanayiden kültür sanata kadar birçok alanda ileri götüren ve bu alanlarda Tekirdağ’a daha da değer katan projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye’de en başaralı büyükşehir belediye başkanları arasında ilk 5 içerisinde yer aldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  PİAR Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi büyükşehir başkanları ile birlikte ilk 5 içerisinde yer aldı.

Başkan Albayrak, “Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin Yükselen Yıldızı Yapmaya Devam Edeceğiz”

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Albayrak, Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında ilk 5 içerisinde takdirleriyle yer almasını sağlayan değerli hemşerilerine çok teşekkür ettiğini belirterek, “Tekirdağ, hem kültürel mirası hem de sanayi, tarım ve hayvancılıktaki önemi ile büyük bir potansiyele sahip bir şehir. Ben Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurucu başkanı olarak göreve geldiğim 2014 yılından bu yana bu büyük potansiyeli daha da yukarı taşımak için ekibimle birlikte büyük bir çaba gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda birçok alanda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak projeleri hayata geçirdik. Halkımız ve şehrimiz için durmadan çalışmaya ve Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin yükselen yıldızı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK’TAN ANKARA’DA BİR DİZİ ZİYARET

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış töreni için Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Kadir Albayrak, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan’ı makamlarında ziyaret ederek kendilerini 19 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış törenine davet etti.

Ziyaretler sonrasında konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Albayrak, “Mavi gözlü kentimize uzun yıllar hizmet vermesini planladığımız Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nın açılış törenini 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştireceğiz. Ankara’da değerli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Tekirdağ Milletvekillerimizi açılış törenimize davet etmek amacıyla Ankara’da kendilerini ziyaret ettik, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine gösterdikleri misafirperverlik nedeniyle teşekkür ediyor, yeni hizmet binamızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ERGENE SOSYOKÜLTÜREL TESİS CEMEVİ VE AŞEVİ DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE SUNULDU

Kurulduğu günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden ve bu konuda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir projeyi daha vatandaşların hizmetine sundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlaman Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi’nin açılış töreni gerçekleşti.

Başkan Kadir Albayrak, “Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Muhyiddin Arabi, “Alınan nefes sayısı kadar Allah’a giden yol vardır. Ne yana dönerseniz Allah’a giden yoldur.” der. Alevilik ve Bektaşilik, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Hz. Ali’nin ve ehl-i beytin yoludur. İnsan sevgisi, merhamet, hoşgörü, doğa sevgisi, sanata saygı, ileri görüşlülük, demokrasi, laiklik ve kadın erkek eşitliği Alevilik ve Bektaşiliğin evrensel değerleridir. Sevgili canların yüce Yaradan’ın manevi huzurunda bir araya geldikleri cemevleri, sevgi, saygı, erdem, olgunluk, kardeşlik, barış ve eşitliğin meydanıdır.  Cemevlerimiz, korunması, yaşatılması ve çoğaltılması gereken çok önemli değerlerimizdir. İşte bu anlayışla 2018 yılında Muratlı Sosyokültürel Tesis Cemevimizi; 2019’da Şarköy Sosyokültürel Tesis Cemevimizi hizmete açtık. 2021 yılı Eylül ayında temelini attığımız Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevimizi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve bugün hep beraber açılışını gerçekleştiriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sözlerimi Alevilik ve Bektaşiliğin Piri Hacı Bektaş Veli’nin sözleriyle bitirmek istiyorum;”Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye, Kardeşlik varken didişmek niye, Dostluk varken düşmanlık niye, Hoşgörü varken bağnazlık niye, Özgürlük varken tutsaklık niye, Adalet varken, haksızlık niye?” dedi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal da bir konuşma gerçekleştirerek Cemevi’nin teknik yapısı hakkında bilgi verdi. 

Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı ile Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin de yaptıkları konuşmalarda gerçekleştirdikleri yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Albayrak’a teşekkür ederek, Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi hayırlı olmasını temennisinde bulundular. 

Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi, yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu. Açılış Törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi Ve Aşevi 3 Kattan Oluşuyor

1780 metrekare inşaat alanına sahip Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi ve Aşevi; bodrum, zemin ve normal kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Zemin katta aşevi, mutfak, gıda deposu, bay-bayan-engelli wc, çok amaçlı salon, bay-bayan abdesthane; birinci katta etkinlik alanı, 2 adet idari oda, kütüphane, 2 adet derslik, bodrum katta ise; cenaze yıkama, morg, bay- bayan mescit ve teknik hacimler yer alıyor. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı