Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN ÇÖP TOPLADILAR

Çevreye duyarlı bir anlayışla Tekirdağ’a hizmet veren Büyükşehir Belediyesi `Let’s Do It’ Türkiye Çevre Koruma Kuruluşu Tekirdağ İl Temsilciliği iş birliğiyle 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde vatandaşlarda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla atık toplama etkinliği gerçekleştirdi.

Süleymanpaşa ilçesi Karadeniz Mahallesi Çamlık Alanı’nda Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 çevre gönüllüsünün katıldığı atık toplama etkinliğinde toplam 640 kilogram atık toplandı.

 “Temizlik Felsefesini Tüm İnsanlara Aşılamayı Hedefliyoruz”

Programın ilk konuşmasını “Let’s Do It” Hareketi Tekirdağ Temsilciliği Saha Lideri Gülcan Karali, yaptı. Karali yaptığı konuşmada, “Let’s Do It Türkiye Ekibi olarak, ülkemizin 81 ilinde düzenlenen 18 Eylül 2021 Dünya Temizlik Günü etkinliklerini organize etmekteyiz. Büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleriyle iş birliği yapmaktayız. Temiz çevreye katkı sağlamak için gönüllülerle birlikte, senede bir defa küresel çapta atık toplama etkinlikleri düzenlemekteyiz. Amacımız dünyada ve Türkiye’de çöp körlüğünü yenmek. Bununla beraber son zamanlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sıfır atık kampanyasını önemsiyoruz ve bu etkinliğimizle desteklemiş oluyoruz. İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun önlenmesini veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı toplanmasını ve geri kazanımın sağlanmasını, katılan gönüllülerimize ve diğer vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Dünya Temizlik Günü’nde bir gün değil, her gün temizlik felsefesini tüm insanlara aşılamayı hedefliyoruz” dedi.    

“Çevremizi Temiz Tutalım”

Programda yaptığı konuşmasında çevre kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Atık Yönetimi Şube Müdürü Çiğdem Çivrekoğlu, “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’ın öncülüğünde, çevreye ve ekolojik hayata gösterdiği duyarlılık ile Büyükşehir Belediyesi model olma çabalarına devam etmektedir. Tekirdağ ili genelinde 11 ilçemizden gelen günlük ortalama 1.200 ton katı atığın depolanması, Katı Atık Bertaraf Tesisimizde sağlanmaktadır. 2021 yılının ilk 8 ayında toplam 269 bin ton evsel nitelikli katı atık bertaraf edilmiştir. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız 29 Ekim 2020 tarihinden bugüne 35 bin megavatlık elektrik enerjisi üretmiştir. Bu rakam günde yaklaşık 30 bin hanenin elektrik ihtiyacına karşılık gelmektedir. Yakın tarihte faaliyete geçecek olan Çorlu Karatepe Entegre Katı Atık Tesisinde, evsel katı atıkların atmosfere sağladığı ve karbondioksit gazından 25 kat daha zararlı olan metan gazının atmosfere yayılmasının önüne geçilecektir. Entegre Katı Atık Tesisinde verilecek hizmette, evsel nitelikli katı atıkların içerisinde yer alan ambalaj atıklarının da ayrışması gerçekleşecek ve bu atıkların ekonomiye yeniden kazandırılması sağlanacaktır. Ayrıca Entegre Katı Atık Tesisinde yer alacak olan kompost ünitesi ile organik mutfak atıklarının organik gübreye dönüştürülerek tarımsal faaliyetlere katkı sağlaması büyük önem arz edecektir. Çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda iş birliği içerisinde olduğumuz Türkiye Çevre Koruma Kuruluşu Tekirdağ İl Temsilciliği olan Let’s Do It ekibine, tüm çevre gönüllülerine, çevreye duyarlı olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına katkılarından dolayı teşekkür ederim. Çevre sosyal, kültürel, fiziksel ve biyolojik özellikleriyle bir bütündür. Çevremizi temiz tutalım” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımıza Daha Güzel Bir Dünya Bırakmak İçin Çalışalım”

Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun da yaptığı konuşmada, “Çöp toplama etkinliğinde vatandaşlarımızla hep beraber olduk. Sabahtan beri başlatmış olduğumuz temizlik çalışmamızı sürdürüyoruz. İnsanoğlunun kendi eliyle batırmış olduğu doğayı, bugün farkındalık yaratmak için buradayız. Buraya katılan çocuklarımıza öncelikle ben teşekkür ediyorum. Onlar bizim geleceğimiz. Ama biz o geleceklerimize temiz bir dünyayı maalesef bırakamayacağız ve bırakamadık. Kendi elimizle doğayı katlediyoruz. Tekirdağ Marmara Denizi’ne kenar. Marmara Denizi geçtiğimiz günlerde müsilajla birlikte yine ağır metallerin fosseptik atıklarının atıldığı çöplük haline getirildi. Kimin elleri ile bu hale getirildi, bizlerin elleriyle getirildi; bizler yaptık. Gelin yol yakınken doğayı ve çevreyi tekrar kurtarma çabasında birlikte olalım. El birliği ile doğayı ve çevreyi koruyalım ve çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak için çalışalım” dedi.

640 Kilogram Atık Ayrıştırılarak Toplandı

Yapılan konuşmaların ardından toplu bir şekilde atık toplama çalışmaları başlatıldı. Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte 80 kilogram kağıt, 60 kilogram cam, 20 kilogram plastik, 240 kilogram organik, 80 kilogram evsel ve 160 kilogram da metal atık olmak üzere toplam 640 kilogram atık ayrıştırılarak toplandı. Ayrıştırılarak toplanan atıklar yeniden ekonomiye kazandırılmak üzere geri dönüşüm tesislerine teslim edildi.

Yaklaşık üç saat süren etkinliğe Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürü Çiğdem Çivrekoğlu, Let’s Do It Hareketi Tekirdağ Temsilciliği üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevre gönüllüleri katıldı.  

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekirdağ

BÜYÜKŞEHİR, ÇEVRE TEMİZLİĞİNDE ELEKTRİKLİ ARAÇ DÖNEMİNİ BAŞLATTI

Çevreye duyarlı, yaşanabilir, güvenli ve mutlu bir Tekirdağ için insan odaklı hizmet anlayışı ile gece gündüz çalışan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, çevre temizliğinde kullanılmak üzere 5 adet elektrikli çöp toplama makinesini bünyesine kattı.

Başkan Albayrak: “Elektrikli Çöp Toplama Araçları ile Çevre Temizliğinde gücümüze güç kattık”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre ve Deniz Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde alınan elektrikli çöp toplama araçlarını inceleyen ve teknik personelden araçların çalışma sistemi ve işleyişi ile ilgili bilgi alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çevre temizliğine büyük önem veriyoruz. Çevreye duyarlı hizmet anlayışı ile 11 ilçemizde gerçekleştirdiğimiz temizlik çalışmalarımızda kullanmak üzere 5 adet elektrikli çöp toplama makinesini bünyemize katarak araç filomuzu genişlettik. Çevre dostu Tekirdağımızda vatandaşlarımızın; huzurla dolaşacağı temiz cadde ve meydanlara sahip olmaları için, çevre temizliği çalışmalarında gücümüze güç kattık. Yeni alınan araçlarımızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çevre Temizliği, Çevre Dostu Araçlarla Yapılacak

Yeni alınan Temizlik makinekleri, elektrik enerjisiyle çalıştığı için sıfır emisyon çevre dostu araç olma özelliğine sahip. 240 Litre çöp toplama haznesine sahip araçlar, sessiz çalışır ve toz toplama filtre sistemi sayesinde toz üretmez. Ayrıca ergonomik yapısı ile büyük araçların çalışması mümkün olmayan alanlarda (Dar alanlar, kaldırımlar vb.) sigara izmariti, çekirdek kabuğu vb. çöplerin vakum yöntemiyle toplanmasını sağlar.

11 İlçede Her Gün 354 Km Yol Temizleniyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından, 294 personel, öz mal ve kiralık olmak üzere toplam 86 araç ve iş makinesi ile 11 ilçede, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan  21 bulvar, 198 cadde, 15 meydan, 19 sokak ve 7 sanayi sitesinde toplam 354.700 metre yolun temizlik faaliyetleri büyük bir titizlikle sürdürülmektedir.  

Okumaya devam et

Tekirdağ

MALKARA’DA YEM BİTKİSİ TOHUM DAĞITIMI YAPILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılından bu yana uygulanmakta olan Baklagil Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında Malkara ilçesinde yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı.

Malkara eski otogarında gerçekleştirilen yem bitkisi tohum dağıtımı töreninde Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul bir konuşma yaparak tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalar ve destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler ve dağıtımın üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundular.

Başkan Albayrak: “Tarım ve Hayvancılığı Geliştirmek İçin Üretmeye Devam Edeceğiz”

Törende konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise,  “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak son 3 yılda Tekirdağ’ın 11 ilçesinde 3 Milyar 19 Milyon değerinde yatırım yaptık. Bu da tarım ve hayvancılık alanında Türkiye ortalamasının çok üstünde yatırım yaptığımızı gösteriyor. Bu yatırımlarımız aratarak devam edecektir, kimsenin bundan şüphesi olmasın. Malkara, tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılık alanında çok önemli projeleri hayata geçirdik. Bunlardan Mera İyileştirme Projesi, Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi, Bağcılığı Geliştirme Projesi ile Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’nin maliyeti toplam 7 Milyon 581 Bin 919 TL’dir. Bu projelerin üreticilerimize dönüşü 187 Milyon TL oldu. Üreticimizi desteklemek, Tarım ve Hayvancılığı geliştirmek amacıyla proje üretmeye devam edeceğiz. Bu yem bitkisi tohum dağıtımın ilçemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yem Bitkisi Dağıtım Törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tarım Kooperatifleri Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran, Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz, Malkara İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

455 Üreticiye 44.100 Kilogram Yem Bitkisi Dağıtımı Yapılacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından sürdürülen Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı projesi kapsamında bu yıl 455 üreticiye 44.100 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştiriliyor. Böylece bugüne kadar, 2.988 üreticiye toplam 289.863 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılmış olacak. 28.986 dekar alana ekilen bu bitkilerden ortalama dekar başına 797 kg olmak üzere toplamda 23.101 ton kaliteli kaba yem elde edileceği tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK KADIN ÇİFTÇİLER İLE BULUŞTU

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Tekirdağlı kadın çiftçilere yönelik kahvaltı etkinliği düzenledi.

Süleymanpaşa ilçesinde düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve eşi Gülseren Albayrak, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen”Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki proje sahası kırsal mahallelerde çiftçilik yapan kadın üreticiler, Trakyam Üreten Kadın Kooperatifinin kadın çiftçi üyeleri ve Önder Çiftçi Kadın Kollarının temsilcileri katıldı.

Başkan Albayrak: “Kadın çiftçilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi sosyal adaletin sağlanması açısından gereklidir”

Kahvaltı etkinliğinde bir konuşma gerçekleştiren Başkan Kadir Albayrak, “Büyükşehir Belediyesi olarak ilimiz genelinde kırsal kalkınma alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken kadın çiftçilerimize daha fazla alan tanımaya, onların talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya özellikle dikkat ettik. Çünkü hayatın her alanında var olan kadınlarımız tarım alanında da önemli bir yere sahiptir. Kadın çiftçilerimizin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi sosyal adaletin sağlanması açısından gereklidir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanında yaşanan sorunları biliyor, çalışmalarımızı bu doğrultuda titizlikle sürdürüyoruz. Ben, emek ve sevgiyle toprağı bereketlendiren kadın çiftçilerimizin, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.” dedi.

Başkan Albayrak daha sonra kadın çiftçilerin talep ve önerilerini dinledi ve çiftçilere Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal turizm alanında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı