Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

Tarihi Güzelköy (Melen) Camii İbadete Açıldı

Tekirdağ’ın tarihini, kültürünü, yaşam tarzını, geçmişten günümüze günümüzden de geleceğe aktaracak olan kültürel varlıklarımızın, rehabilite edilerek şehrimize kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi Güzelköy (Melen) Camii düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Miras Atölyesi II Projesi kapsamında restorasyon çalışmaları tamamlanan ve 14. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Güzelköy Camii’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya Bölgesi’ndeki ilk eserlerinden biri olduğu tahmin ediliyor. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi, önemli bir mimari yapıyı daha kente kazandırmış oldu.

Cuma namazının ardından görkemli bir törenle ibadete açılan Güzelköy Camii’nin açılış programında katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “6 bin yıllık tarihi olan Tekirdağ’ın bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Miras Atölyesi I-II Projelerimiz kapsamında 7 yıl gibi kısa bir sürede Süleymanpaşa, Şarköy ve Çorlu ilçelerimizde çok önemli çalışmalara imza attık. Bugün de burada adı gibi güzel olan Tarihî Güzelköy Mahallemizde, Osmanlı Dönemine ait Trakya Bölgemizdeki en eski ve en değerli kültür varlıklarımızdan olan Güzelköy Camimizi, aslına uygun bir şekilde restore edilmiş olarak ibadete açıyoruz. İbadetlerimizi yerine getirdiğimiz, yüksek manevi duygular içerisinde Yaradan’ın huzuruna çıktığımız ve ibadet ettiğimiz camilerimiz, dini yapılar olduğu gibi mimari özellikleri bakımından birer sanat eseridirler.

Osmanlı Devleti’nin Trakya’yı fethettiği 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Tarihî Güzelköy Camimiz, farklı dönemlerde gerçekleşen depremlerde yıkıma uğramış, büyük bir bölümü yeniden inşa edilmiş ve yine farklı zamanlarda tadilatlardan geçirilmiştir. Tarihi yaklaşık 650 yıl öncesine uzanan Güzelköy Camii, köklü medeniyet mirasımızı yansıtması bakımından en değerli kültür varlıklarımızdan biridir. Tarihsel sorumluluğumuzun bilinciyle restorasyon çalışmalarımızı büyük bir özen içerisinde gerçekleştirdik ve aynı zamanda caminin çevre ve hazire düzenlemesini de yaptık. Güzelköy Camimizin restorasyonu, tarihsel, kültürel ve manevi değerleri yaşatma misyonumuza hizmet ettiği gibi Büyükşehir Belediyemizin turizm vizyonu kapsamında Tekirdağ turizmi bir ziyaret noktası daha kazanmıştır. Kırsal turizmi geliştirme projemizin kapsamında yer alan en önemli mahallelerimizden biri Güzelköy’dür. Bugün itibariyle Güzelköy, adeta küllerinden doğan çok önemli bir kültür varlığına yeniden kavuştu. İnsanların doğaya yöneldikleri salgın döneminde kırsal turizm faaliyetlerinin her zamankinden fazla rağbet görmesi temennimizdir. Bu süreçte kırsal turizme açtığımız mahallelerimizi tanıtmaya azami özen göstereceğiz. İnanıyorum ki, Güzelköy, restorasyon çalışmalarımızda önemli bir ilerleme kat ettiğimiz Uçmakdere Mahallemizle birlikte kırsal turizmin ve gastronomi turlarının önde gelen merkezlerinden biri olacak. Bu duygu ve düşüncelerle, yenilenmiş hali ile Güzelköy Camiimizin  hayırlı olmasını ve burada edilecek ibadetlerin kabul olmasını diliyor, bayramları aratmayacak ölçüde büyük mutluluk yaşadığımız bu anlamlı günde Güzelköy Mahallemizin değerli sakinlerinin Kurban Bayramını şimdiden kutluyorum” dedi.

Güzelköy Camii’nin restore edilerek ibadete açılması dolayısıyla düzenlenen törene iştirak eden TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da, Büyükşehir Belediyesine ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür ederek, “Böyle güzel bir programda, tarihi bir caminin açılışında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Güzelköy Camii, ecdadımızın bu coğrafyadaki ilk eserlerinden bir tanesi. Bu anlamda ibadete açılan camimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu güzel mimari yapının açılışında  başta Sayın Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek’in öncülüğünde toplu şekilde dualar edildi. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Güzelköy Camii’nin açılışı gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Güzelköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Deniz ve vatandaşlar katıldı.

Osmanlı İmparatorluğun Trakya Bölgesi’ndeki İlk Eserlerinden Biri Olduğu Tahmin Ediliyor

Tarihi Güzelköy Cami’nin ilk inşa tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunamamakla birlikte ilk döneminin 14. Yüzyıla, yani Trakya’nın fetih dönemine dayandığı düşünülmektedir. Bölgede farklı dönemlerde gerçekleşen depremlerde, özellikle de cami yapısının tamamına yakınının yok olduğu, 1912 depreminden sonra köylüler tarafından yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Tarihi caminin Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya Bölgesi’ndeki ilk eserlerinden biri olduğu tahmin edilmektedir. Hamam yapısı ise, camiye oranla özgün yapı izlerini günümüze kadar koruyabilmiştir. Cami genelinde, yalnızca minare kaidesi yapının en eski tarihine ait bilgi vermektedir. Mevcut cami, dikdörtgen şeklinde bir plana sahiptir. Beden duvarları taş, iç bölücü duvarları ahşap karkastır. Çatı örtüsü, alaturka kiremitli dört yöne kırma çatı şeklinde düzenlenmiştir. Güzelköy Camii, üzerinde günümüze taşıdığı Erken Osmanlı dönemi duvar iziyle önemli bir örnektir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Miras Atölyesi Projesinin I. Etabı Süleymanpaşa İlçesinde Kültür Varlıklarının en yoğun olarak görüldüğü Ertuğrul Mahallesinde uygulanmaktadır. Miras Atölyesi II. Etapta ise Şarköy İlçesinin kültür mirasını en çok yansıtan mahalleleri olan Uçmakdere, Gaziköy, Tepeköy, Güzelköy, Çınarlı ve Eriklice Mahallelerinde restorasyon çalışmalarına tüm hızıyla devam edilmektedir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA YER ALDI

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılıktan turizme, sanayiden kültür sanata kadar birçok alanda ileri götüren ve bu alanlarda Tekirdağ’a daha da değer katan projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye’de en başaralı büyükşehir belediye başkanları arasında ilk 5 içerisinde yer aldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  PİAR Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi büyükşehir başkanları ile birlikte ilk 5 içerisinde yer aldı.

Başkan Albayrak, “Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin Yükselen Yıldızı Yapmaya Devam Edeceğiz”

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Albayrak, Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında ilk 5 içerisinde takdirleriyle yer almasını sağlayan değerli hemşerilerine çok teşekkür ettiğini belirterek, “Tekirdağ, hem kültürel mirası hem de sanayi, tarım ve hayvancılıktaki önemi ile büyük bir potansiyele sahip bir şehir. Ben Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurucu başkanı olarak göreve geldiğim 2014 yılından bu yana bu büyük potansiyeli daha da yukarı taşımak için ekibimle birlikte büyük bir çaba gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda birçok alanda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak projeleri hayata geçirdik. Halkımız ve şehrimiz için durmadan çalışmaya ve Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin yükselen yıldızı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK’TAN ANKARA’DA BİR DİZİ ZİYARET

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış töreni için Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Kadir Albayrak, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan’ı makamlarında ziyaret ederek kendilerini 19 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış törenine davet etti.

Ziyaretler sonrasında konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Albayrak, “Mavi gözlü kentimize uzun yıllar hizmet vermesini planladığımız Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nın açılış törenini 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştireceğiz. Ankara’da değerli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Tekirdağ Milletvekillerimizi açılış törenimize davet etmek amacıyla Ankara’da kendilerini ziyaret ettik, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine gösterdikleri misafirperverlik nedeniyle teşekkür ediyor, yeni hizmet binamızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ERGENE SOSYOKÜLTÜREL TESİS CEMEVİ VE AŞEVİ DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE SUNULDU

Kurulduğu günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden ve bu konuda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir projeyi daha vatandaşların hizmetine sundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlaman Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi’nin açılış töreni gerçekleşti.

Başkan Kadir Albayrak, “Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Muhyiddin Arabi, “Alınan nefes sayısı kadar Allah’a giden yol vardır. Ne yana dönerseniz Allah’a giden yoldur.” der. Alevilik ve Bektaşilik, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Hz. Ali’nin ve ehl-i beytin yoludur. İnsan sevgisi, merhamet, hoşgörü, doğa sevgisi, sanata saygı, ileri görüşlülük, demokrasi, laiklik ve kadın erkek eşitliği Alevilik ve Bektaşiliğin evrensel değerleridir. Sevgili canların yüce Yaradan’ın manevi huzurunda bir araya geldikleri cemevleri, sevgi, saygı, erdem, olgunluk, kardeşlik, barış ve eşitliğin meydanıdır.  Cemevlerimiz, korunması, yaşatılması ve çoğaltılması gereken çok önemli değerlerimizdir. İşte bu anlayışla 2018 yılında Muratlı Sosyokültürel Tesis Cemevimizi; 2019’da Şarköy Sosyokültürel Tesis Cemevimizi hizmete açtık. 2021 yılı Eylül ayında temelini attığımız Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevimizi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve bugün hep beraber açılışını gerçekleştiriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sözlerimi Alevilik ve Bektaşiliğin Piri Hacı Bektaş Veli’nin sözleriyle bitirmek istiyorum;”Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye, Kardeşlik varken didişmek niye, Dostluk varken düşmanlık niye, Hoşgörü varken bağnazlık niye, Özgürlük varken tutsaklık niye, Adalet varken, haksızlık niye?” dedi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal da bir konuşma gerçekleştirerek Cemevi’nin teknik yapısı hakkında bilgi verdi. 

Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı ile Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin de yaptıkları konuşmalarda gerçekleştirdikleri yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Albayrak’a teşekkür ederek, Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi hayırlı olmasını temennisinde bulundular. 

Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi, yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu. Açılış Törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi Ve Aşevi 3 Kattan Oluşuyor

1780 metrekare inşaat alanına sahip Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi ve Aşevi; bodrum, zemin ve normal kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Zemin katta aşevi, mutfak, gıda deposu, bay-bayan-engelli wc, çok amaçlı salon, bay-bayan abdesthane; birinci katta etkinlik alanı, 2 adet idari oda, kütüphane, 2 adet derslik, bodrum katta ise; cenaze yıkama, morg, bay- bayan mescit ve teknik hacimler yer alıyor. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı