Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE YERİNİ ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen, 30 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma zirvesi’ geniş çaplı bir katılımla başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de açtığı stand ile zirvedeki yerini aldı.

CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılış konuşmasını zirveye ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi. Tarım konusunun Türkiye için son derece önemli olduğunu belirten İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak bugün bu zirvede tarımsal kalkınmaya büyük destek verecek, sürdürülebilir proje ve çözümlerin ortaya çıkacağını söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhuriyet Halk Partisi olarak düzenledikleri tarımsal kalkınma zirvesinin, tarım alanına ve tarım sektöründe emek vererek hem kendi bölgesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan çiftçilere ve üreticilere önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal ise, CHP’li belediyelerin tarım, kırsal, sosyal hizmet çalışmaları ve CHP iktidarında tarım konularını kapsayan bir sunum gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibi, Türkiye’nin dört bir yöresinden sergilediği halk oyunları gösterileri ile zirveye renk kattı.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “DÜZENİ ÇİFTÇİDEN, İŞÇİDEN, ÜRETİCİDEN, ALINTERİNDEN YANA DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Son olarak kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarımsal kalkınmaya destek veren tüm paydaşlarla böylesine geniş kapsamlı bir zirvede bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Tarım sektörü artık tükenme noktasına geldi. Bu aşamadan sonra ne yapmak lazım düzeni değiştirmek lazım. Peki bu düzeni nasıl değiştireceğiz. Düzeni çiftçiden, üreticiden, işçiden, alın terinden, halktan yana değiştireceğiz. Çiftçimiz, üreticimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Çiftçi zarar ediyor, çiftçinin zarar etmesi ülkenin zarar etmesi demektir. Biz kuracağımız hükümetle çiftçinin denetimine açık olacağız. Çiftçi birlikleri ile her zaman diyalog halinde olacağız. Çiftçi birliklerinin yönetiminde her zaman çiftçiler olmalı, olacak. Çiftçimize başta gübre olmak üzere, ucuz malzeme teminini sağlayacağız. Gerekirse gübreyi üretecek fabrikayı biz kuracağız. Çiftçi kardeşlerimiz hiç meraklanmasınlar, az kaldı sabretsinler. Bizim iktidarımızla çiftçilerimiz de rahat nefes alacak.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından zirveye katılan milletvekilleri, büyükşehir belediye başkanları, parti yetkilileri ve kooperatif üyeleri ile birlikte `Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılışını yaptı ve aralarında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu belediyeler tarafından kurulan standları tek tek ziyaret ederek yetkililerden ürün ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE İLK SUNUMU TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAPTI

Açılış konuşmalarının ardından sunum bölümüne geçildi. Sunum bölümü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Nilgün Erkmen Göktaş, `Var Gücümüzle Tarım’ adlı sunumunda, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar tarım alanında hayata geçirdiği projeler ve bundan sonrası için de yapılacak, tarımsal kalkınmaya destek olacak çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

KADİR ALBAYRAK: “VAR GÜCÜMÜZLE TARIM”, SLOGANIMIZLA, ÜRETİCİLERİMİZE, BESİCİLERİMİZE VE ÇİFTÇİLERİMİZE HER DAİM DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde yerlerini aldıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ ili olarak Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimliliği olan arazilere sahibiz. Arazilerinin önemli bir bölümünün amacı dışında kullanılmasına rağmen yüzölçümünün yüzde 62’sinde tarım yapılabilen Tekirdağ, bu özelliğiyle ülkemizde ilk sıradadır. Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında örnek projeler gerçekleştirdik. Meyve ve Sebze Toptancı, Su Ürünleri Toptancı Hali, Malkara Et Kombina Tesisini ilimize kazandırdık. İlimiz 2014 yılında 7.080 dekar kapalı sulama sistemine sahipken, bu alana 7 yılda 8.140 dekar ilave ederek toplam kapalı sulama sistemi 15.220 dekara çıkardık. 64 mahallemizde 76 adet hayvan içme suyu göleti, 163 mahallemize 235 adet suvat yapımını tamamladık. Tarım alanında güneşin gücü projesini hayata geçirdik. Manda yetiştiriciliğine büyük destek verdik. Mera ıslahı projemiz kapsamında; 126 mahallemizde 6 yılda 113.105 dekar mera alanına 2.739.850 kg gübre atılmıştır. Zamansız ve aşırı otlatma nedeniyle dekar başına 50 kg’a kadar düşen ot verimliliği en az 4 kat arttırılarak 200 kg seviyelerine çıkarılmıştır. Arıcılığı geliştirme ve polinasyon projesi kapsamında arı kovanı dağıtımı ile önemli desteklerde bulunduk. Koyunculuk, bağcılık, meyvecilik vb. tüm tarımsal alanlarda üreticilerimize destek olacak projeleri hayata geçirdik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak “Var Gücümüzle Tarım” sloganımızla üreticilerimize, besicilerimize ve çiftçilerimize her daim destek olmaya ve önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNE 160 BELEDİYE 300 KOOPERATİF KATILIYOR

Türkiye çapında 160 belediye ve 300 kooperatifin katılacağı ve 3 gün sürecek zirvede, CHP’li belediyelerin tarıma verdiği desteklerin değerlendirilmesi yapılırken, tarımsal kalkınmada yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler konusunda görüş alışverişinde bulunulacak.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekirdağ

BÜYÜKŞEHİR, ÇEVRE TEMİZLİĞİNDE ELEKTRİKLİ ARAÇ DÖNEMİNİ BAŞLATTI

Çevreye duyarlı, yaşanabilir, güvenli ve mutlu bir Tekirdağ için insan odaklı hizmet anlayışı ile gece gündüz çalışan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, çevre temizliğinde kullanılmak üzere 5 adet elektrikli çöp toplama makinesini bünyesine kattı.

Başkan Albayrak: “Elektrikli Çöp Toplama Araçları ile Çevre Temizliğinde gücümüze güç kattık”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre ve Deniz Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde alınan elektrikli çöp toplama araçlarını inceleyen ve teknik personelden araçların çalışma sistemi ve işleyişi ile ilgili bilgi alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çevre temizliğine büyük önem veriyoruz. Çevreye duyarlı hizmet anlayışı ile 11 ilçemizde gerçekleştirdiğimiz temizlik çalışmalarımızda kullanmak üzere 5 adet elektrikli çöp toplama makinesini bünyemize katarak araç filomuzu genişlettik. Çevre dostu Tekirdağımızda vatandaşlarımızın; huzurla dolaşacağı temiz cadde ve meydanlara sahip olmaları için, çevre temizliği çalışmalarında gücümüze güç kattık. Yeni alınan araçlarımızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çevre Temizliği, Çevre Dostu Araçlarla Yapılacak

Yeni alınan Temizlik makinekleri, elektrik enerjisiyle çalıştığı için sıfır emisyon çevre dostu araç olma özelliğine sahip. 240 Litre çöp toplama haznesine sahip araçlar, sessiz çalışır ve toz toplama filtre sistemi sayesinde toz üretmez. Ayrıca ergonomik yapısı ile büyük araçların çalışması mümkün olmayan alanlarda (Dar alanlar, kaldırımlar vb.) sigara izmariti, çekirdek kabuğu vb. çöplerin vakum yöntemiyle toplanmasını sağlar.

11 İlçede Her Gün 354 Km Yol Temizleniyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından, 294 personel, öz mal ve kiralık olmak üzere toplam 86 araç ve iş makinesi ile 11 ilçede, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan  21 bulvar, 198 cadde, 15 meydan, 19 sokak ve 7 sanayi sitesinde toplam 354.700 metre yolun temizlik faaliyetleri büyük bir titizlikle sürdürülmektedir.  

Okumaya devam et

Tekirdağ

MALKARA’DA YEM BİTKİSİ TOHUM DAĞITIMI YAPILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılından bu yana uygulanmakta olan Baklagil Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında Malkara ilçesinde yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı.

Malkara eski otogarında gerçekleştirilen yem bitkisi tohum dağıtımı töreninde Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul bir konuşma yaparak tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalar ve destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler ve dağıtımın üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundular.

Başkan Albayrak: “Tarım ve Hayvancılığı Geliştirmek İçin Üretmeye Devam Edeceğiz”

Törende konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise,  “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak son 3 yılda Tekirdağ’ın 11 ilçesinde 3 Milyar 19 Milyon değerinde yatırım yaptık. Bu da tarım ve hayvancılık alanında Türkiye ortalamasının çok üstünde yatırım yaptığımızı gösteriyor. Bu yatırımlarımız aratarak devam edecektir, kimsenin bundan şüphesi olmasın. Malkara, tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılık alanında çok önemli projeleri hayata geçirdik. Bunlardan Mera İyileştirme Projesi, Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi, Bağcılığı Geliştirme Projesi ile Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’nin maliyeti toplam 7 Milyon 581 Bin 919 TL’dir. Bu projelerin üreticilerimize dönüşü 187 Milyon TL oldu. Üreticimizi desteklemek, Tarım ve Hayvancılığı geliştirmek amacıyla proje üretmeye devam edeceğiz. Bu yem bitkisi tohum dağıtımın ilçemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yem Bitkisi Dağıtım Törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tarım Kooperatifleri Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran, Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz, Malkara İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

455 Üreticiye 44.100 Kilogram Yem Bitkisi Dağıtımı Yapılacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından sürdürülen Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı projesi kapsamında bu yıl 455 üreticiye 44.100 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştiriliyor. Böylece bugüne kadar, 2.988 üreticiye toplam 289.863 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılmış olacak. 28.986 dekar alana ekilen bu bitkilerden ortalama dekar başına 797 kg olmak üzere toplamda 23.101 ton kaliteli kaba yem elde edileceği tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK KADIN ÇİFTÇİLER İLE BULUŞTU

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Tekirdağlı kadın çiftçilere yönelik kahvaltı etkinliği düzenledi.

Süleymanpaşa ilçesinde düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve eşi Gülseren Albayrak, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen”Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki proje sahası kırsal mahallelerde çiftçilik yapan kadın üreticiler, Trakyam Üreten Kadın Kooperatifinin kadın çiftçi üyeleri ve Önder Çiftçi Kadın Kollarının temsilcileri katıldı.

Başkan Albayrak: “Kadın çiftçilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi sosyal adaletin sağlanması açısından gereklidir”

Kahvaltı etkinliğinde bir konuşma gerçekleştiren Başkan Kadir Albayrak, “Büyükşehir Belediyesi olarak ilimiz genelinde kırsal kalkınma alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken kadın çiftçilerimize daha fazla alan tanımaya, onların talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya özellikle dikkat ettik. Çünkü hayatın her alanında var olan kadınlarımız tarım alanında da önemli bir yere sahiptir. Kadın çiftçilerimizin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi sosyal adaletin sağlanması açısından gereklidir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanında yaşanan sorunları biliyor, çalışmalarımızı bu doğrultuda titizlikle sürdürüyoruz. Ben, emek ve sevgiyle toprağı bereketlendiren kadın çiftçilerimizin, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.” dedi.

Başkan Albayrak daha sonra kadın çiftçilerin talep ve önerilerini dinledi ve çiftçilere Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal turizm alanında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı