Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE YERİNİ ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen, 30 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma zirvesi’ geniş çaplı bir katılımla başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de açtığı stand ile zirvedeki yerini aldı.

CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılış konuşmasını zirveye ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi. Tarım konusunun Türkiye için son derece önemli olduğunu belirten İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak bugün bu zirvede tarımsal kalkınmaya büyük destek verecek, sürdürülebilir proje ve çözümlerin ortaya çıkacağını söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhuriyet Halk Partisi olarak düzenledikleri tarımsal kalkınma zirvesinin, tarım alanına ve tarım sektöründe emek vererek hem kendi bölgesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan çiftçilere ve üreticilere önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal ise, CHP’li belediyelerin tarım, kırsal, sosyal hizmet çalışmaları ve CHP iktidarında tarım konularını kapsayan bir sunum gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibi, Türkiye’nin dört bir yöresinden sergilediği halk oyunları gösterileri ile zirveye renk kattı.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “DÜZENİ ÇİFTÇİDEN, İŞÇİDEN, ÜRETİCİDEN, ALINTERİNDEN YANA DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Son olarak kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarımsal kalkınmaya destek veren tüm paydaşlarla böylesine geniş kapsamlı bir zirvede bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Tarım sektörü artık tükenme noktasına geldi. Bu aşamadan sonra ne yapmak lazım düzeni değiştirmek lazım. Peki bu düzeni nasıl değiştireceğiz. Düzeni çiftçiden, üreticiden, işçiden, alın terinden, halktan yana değiştireceğiz. Çiftçimiz, üreticimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Çiftçi zarar ediyor, çiftçinin zarar etmesi ülkenin zarar etmesi demektir. Biz kuracağımız hükümetle çiftçinin denetimine açık olacağız. Çiftçi birlikleri ile her zaman diyalog halinde olacağız. Çiftçi birliklerinin yönetiminde her zaman çiftçiler olmalı, olacak. Çiftçimize başta gübre olmak üzere, ucuz malzeme teminini sağlayacağız. Gerekirse gübreyi üretecek fabrikayı biz kuracağız. Çiftçi kardeşlerimiz hiç meraklanmasınlar, az kaldı sabretsinler. Bizim iktidarımızla çiftçilerimiz de rahat nefes alacak.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından zirveye katılan milletvekilleri, büyükşehir belediye başkanları, parti yetkilileri ve kooperatif üyeleri ile birlikte `Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılışını yaptı ve aralarında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu belediyeler tarafından kurulan standları tek tek ziyaret ederek yetkililerden ürün ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE İLK SUNUMU TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAPTI

Açılış konuşmalarının ardından sunum bölümüne geçildi. Sunum bölümü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Nilgün Erkmen Göktaş, `Var Gücümüzle Tarım’ adlı sunumunda, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar tarım alanında hayata geçirdiği projeler ve bundan sonrası için de yapılacak, tarımsal kalkınmaya destek olacak çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

KADİR ALBAYRAK: “VAR GÜCÜMÜZLE TARIM”, SLOGANIMIZLA, ÜRETİCİLERİMİZE, BESİCİLERİMİZE VE ÇİFTÇİLERİMİZE HER DAİM DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde yerlerini aldıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ ili olarak Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimliliği olan arazilere sahibiz. Arazilerinin önemli bir bölümünün amacı dışında kullanılmasına rağmen yüzölçümünün yüzde 62’sinde tarım yapılabilen Tekirdağ, bu özelliğiyle ülkemizde ilk sıradadır. Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında örnek projeler gerçekleştirdik. Meyve ve Sebze Toptancı, Su Ürünleri Toptancı Hali, Malkara Et Kombina Tesisini ilimize kazandırdık. İlimiz 2014 yılında 7.080 dekar kapalı sulama sistemine sahipken, bu alana 7 yılda 8.140 dekar ilave ederek toplam kapalı sulama sistemi 15.220 dekara çıkardık. 64 mahallemizde 76 adet hayvan içme suyu göleti, 163 mahallemize 235 adet suvat yapımını tamamladık. Tarım alanında güneşin gücü projesini hayata geçirdik. Manda yetiştiriciliğine büyük destek verdik. Mera ıslahı projemiz kapsamında; 126 mahallemizde 6 yılda 113.105 dekar mera alanına 2.739.850 kg gübre atılmıştır. Zamansız ve aşırı otlatma nedeniyle dekar başına 50 kg’a kadar düşen ot verimliliği en az 4 kat arttırılarak 200 kg seviyelerine çıkarılmıştır. Arıcılığı geliştirme ve polinasyon projesi kapsamında arı kovanı dağıtımı ile önemli desteklerde bulunduk. Koyunculuk, bağcılık, meyvecilik vb. tüm tarımsal alanlarda üreticilerimize destek olacak projeleri hayata geçirdik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak “Var Gücümüzle Tarım” sloganımızla üreticilerimize, besicilerimize ve çiftçilerimize her daim destek olmaya ve önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNE 160 BELEDİYE 300 KOOPERATİF KATILIYOR

Türkiye çapında 160 belediye ve 300 kooperatifin katılacağı ve 3 gün sürecek zirvede, CHP’li belediyelerin tarıma verdiği desteklerin değerlendirilmesi yapılırken, tarımsal kalkınmada yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler konusunda görüş alışverişinde bulunulacak.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA YER ALDI

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılıktan turizme, sanayiden kültür sanata kadar birçok alanda ileri götüren ve bu alanlarda Tekirdağ’a daha da değer katan projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye’de en başaralı büyükşehir belediye başkanları arasında ilk 5 içerisinde yer aldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  PİAR Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi büyükşehir başkanları ile birlikte ilk 5 içerisinde yer aldı.

Başkan Albayrak, “Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin Yükselen Yıldızı Yapmaya Devam Edeceğiz”

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Albayrak, Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında ilk 5 içerisinde takdirleriyle yer almasını sağlayan değerli hemşerilerine çok teşekkür ettiğini belirterek, “Tekirdağ, hem kültürel mirası hem de sanayi, tarım ve hayvancılıktaki önemi ile büyük bir potansiyele sahip bir şehir. Ben Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurucu başkanı olarak göreve geldiğim 2014 yılından bu yana bu büyük potansiyeli daha da yukarı taşımak için ekibimle birlikte büyük bir çaba gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda birçok alanda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak projeleri hayata geçirdik. Halkımız ve şehrimiz için durmadan çalışmaya ve Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin yükselen yıldızı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK’TAN ANKARA’DA BİR DİZİ ZİYARET

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış töreni için Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Kadir Albayrak, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan’ı makamlarında ziyaret ederek kendilerini 19 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış törenine davet etti.

Ziyaretler sonrasında konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Albayrak, “Mavi gözlü kentimize uzun yıllar hizmet vermesini planladığımız Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nın açılış törenini 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştireceğiz. Ankara’da değerli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Tekirdağ Milletvekillerimizi açılış törenimize davet etmek amacıyla Ankara’da kendilerini ziyaret ettik, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine gösterdikleri misafirperverlik nedeniyle teşekkür ediyor, yeni hizmet binamızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ERGENE SOSYOKÜLTÜREL TESİS CEMEVİ VE AŞEVİ DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE SUNULDU

Kurulduğu günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden ve bu konuda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir projeyi daha vatandaşların hizmetine sundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlaman Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi’nin açılış töreni gerçekleşti.

Başkan Kadir Albayrak, “Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Muhyiddin Arabi, “Alınan nefes sayısı kadar Allah’a giden yol vardır. Ne yana dönerseniz Allah’a giden yoldur.” der. Alevilik ve Bektaşilik, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Hz. Ali’nin ve ehl-i beytin yoludur. İnsan sevgisi, merhamet, hoşgörü, doğa sevgisi, sanata saygı, ileri görüşlülük, demokrasi, laiklik ve kadın erkek eşitliği Alevilik ve Bektaşiliğin evrensel değerleridir. Sevgili canların yüce Yaradan’ın manevi huzurunda bir araya geldikleri cemevleri, sevgi, saygı, erdem, olgunluk, kardeşlik, barış ve eşitliğin meydanıdır.  Cemevlerimiz, korunması, yaşatılması ve çoğaltılması gereken çok önemli değerlerimizdir. İşte bu anlayışla 2018 yılında Muratlı Sosyokültürel Tesis Cemevimizi; 2019’da Şarköy Sosyokültürel Tesis Cemevimizi hizmete açtık. 2021 yılı Eylül ayında temelini attığımız Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevimizi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve bugün hep beraber açılışını gerçekleştiriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sözlerimi Alevilik ve Bektaşiliğin Piri Hacı Bektaş Veli’nin sözleriyle bitirmek istiyorum;”Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye, Kardeşlik varken didişmek niye, Dostluk varken düşmanlık niye, Hoşgörü varken bağnazlık niye, Özgürlük varken tutsaklık niye, Adalet varken, haksızlık niye?” dedi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal da bir konuşma gerçekleştirerek Cemevi’nin teknik yapısı hakkında bilgi verdi. 

Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı ile Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin de yaptıkları konuşmalarda gerçekleştirdikleri yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Albayrak’a teşekkür ederek, Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi hayırlı olmasını temennisinde bulundular. 

Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi, yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu. Açılış Törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi Ve Aşevi 3 Kattan Oluşuyor

1780 metrekare inşaat alanına sahip Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi ve Aşevi; bodrum, zemin ve normal kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Zemin katta aşevi, mutfak, gıda deposu, bay-bayan-engelli wc, çok amaçlı salon, bay-bayan abdesthane; birinci katta etkinlik alanı, 2 adet idari oda, kütüphane, 2 adet derslik, bodrum katta ise; cenaze yıkama, morg, bay- bayan mescit ve teknik hacimler yer alıyor. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı