Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

Vali Aziz Yıldırım 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Çaldı

Vali Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdür V. Serdar Kurtoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan’ın ve öğrenci velilerinin katılımıyla  2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. Kanaat Dönemi açılışı Süleymanpaşa ilçemiz Mevlana İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

İstiklal Marşımız’ın okunmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan; “Yaz tatilinin ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına salgın tedbirleri alınarak yüz yüze eğitimle başladığımız bu anlamlı günde, ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını öğrencilerimizle, velilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte yaşıyoruz.

Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerimizi bu yıl da belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığının hazırladıkları “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” doğrultusunda gereken önlemler okullarımızda alınmakta olup; öğrenci, öğretmen ve personelimiz için yeterli sayıda maske ve hijyen malzemeleri de Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından temin edilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki okullarımızda kullanılacak tüm maske ve dezenfektanlar, mesleki ve teknik eğitim okullarımızda ve halk eğitimi merkezlerimizde üretilmektedir.

Değerli Velilerimiz,

Öğrencilerimizin güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yüz yüze eğitim alabilmelerine ilişkin tedbirleri alarak ve Bakanlığımızın planladığı şekilde çalışmalarımızı yürüterek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz mesleki çalışma döneminde tüm öğretmenlerimize “Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlığı Güçlendirmek ve Öğrencilerin Okula Uyumlarını Desteklemek”, “Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları” ve “Kovid-19 Salgın Sürecinde Önleyici Tedbirlerin Alınması” konularında bilgiler verilerek öğrencilerimizin ve siz değerli velilerimizin bilgilendirilmesini sağlayacağız. 1,5 yıldan beri aralıklarla kısmen uzaktan kısmen yüz yüze bir şekilde devam eden eğitim-öğretim hizmetlerimizde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında haftada 5 gün boyunca tüm kademe ve sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlıyoruz. Elbette ki belirlenmiş kurallara velilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin hassasiyetle riayet etmeleri okullarımızın açık kalmasını sağlayacaktır. Uzaktan eğitim sürecini sizlerin desteğiyle başardığımız gibi bu süreci de sizlerin desteğiyle birlikte başararak okullarımızı hep birlikte açık tutacağız.

Tekirdağlı tüm hemşehrilerime salgınla mücadele kapsamında göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tekirdağ’ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm öğretmen ve yönetici arkadaşlarımıza, öğrenci ve velilerimize şükranlarımı sunuyor ve 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının sağlıklı, başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Bugün; 434’ü resmi 166’sı özel olmak üzere toplam 600 okulumuzda 11.875 öğretmenimiz ve 193.105 öğrencimiz ders başı yapacak. Bunun heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. İdarecilerimize, ders başı yapacak olan öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. 

Eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. Eğitim, istenilen davranışı geliştirme sürecidir.

Toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar, davranışlar, normlar, bir kişinin hayat boyu izleyeceği yol eğitimle sağlanır.

Eğitimle insanımıza vatan, millet, bayrak, din sevgisi aşılarız. Eğitim, kültürümüzün korunmasını ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmamızı sağlar.

Gelişmiş toplumların en önemli özelliği iyi bir eğitim sistemlerinin olmasıdır. Bir toplumun bilim ve teknolojideki başarısıyla eğitimdeki başarısı doğru orantılıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Bir milleti hür, bağımsız, şanlı bir toplum olarak yaşatan da köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.”

Eğitimin bu sayısız faydasının ortaya çıkması, siz okul idarecileri ve öğretmenlerimizin elindedir. Çocuklarımız, sizlere emanettir. Bu emanete sahip çıkacağınıza ve çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için elinizden gelen gayreti göstereceğinize inancım tamdır.

Bilimi ve öğrenmeyi seven, vatanına, milletine, maneviyatına bağlı, sorgulayan, okuyan, eleştirel düşünebilen, sorun odaklı değil çözüm odaklı, araştırmacı ve yaratıcı bireyler yetiştirmeniz sizden beklentimizdir.

Öğretmenlerimiz, kendinizi sürekli geliştirin; okumayı, öğrenmeyi araştırmayı asla terk etmeyin. Peygamber Efendimizin “iki günü bir olan zarardadır” hadis-i şerifini kendinize rehber edinin. Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı gençler yetiştiremezsiniz.

Çocuklarımızdaki cevherleri, yetenekleri keşfetmelisiniz. Yazmaya, resime, spora yeteneği olan öğrencilere gerekli yönlendirmeyi yaparsanız, bu öğrencilerde yeteneklerini geliştirmeye küçük yaştan başlayıp daha büyük işler başarabilirler.

Sevgili aileler, sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Öncelikle çocuklarımıza örnek olmalısınız. Onlarla ilgilenerek güzel ve faydalı vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre pek çok davranışımızın temelleri çocukluk çağında atılıyor. Çocukluk çağında yaşadıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimiz geleceğimizi çok fazla etkiliyor.

 İyi bir ailede yetişen çocuklar, mutlu, huzurlu, başarılı olur. Sizler, bugünkü davranışınızla, aile ilişkilerinizle çocuklarımızın iç dünyasında büyük izler bırakıyorsunuz ve çocuklarımızın geleceği bu izlere göre şekilleniyor.

Sevgili çocuklar, sizler bu ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Ülkemizin, milletimizin, refahını, gelişmişliğini inşa edecek olan sizlersiniz. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bunun için çok okuyun; bilimi, öğrenmeyi sevin.

Bu eğitim-öğretim yılında sevgili öğrencilerimizden maske, sosyal mesafe, el hijyeni konularına azami ölçüde özen göstermelerini bekliyoruz. Koronavirüsü tamamen yenmemiz  için aşı olmanın yanında bu tedbirlere uymamız gerekiyor.  Unutmayın, aldığımız tüm tedbirler sizin sağlığınız içindir.

Bu vesileyle, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından 4 C sınıfı öğrencisi Meyra Aksoy “Benim Güzel Okulum” adlı şiiri okudu.

Ardından Süleymanpaşa Halk Oyunları Ekibi üyesi  öğrenciler bir gösteri sundu.

Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisinin ardından Vali Yıldırım ve Süleymanpaşa Kaymakamı Kaya ilk ders zilini çaldı.

Daha sonra Vali Yıldırım ve protokol üyeleri öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, sınıfı gezerek öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belediye

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MURATLI’DA ARI KEKİ DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen Arı Keki Desteği Projesine hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında Muratlı ilçesindeki arı yetiştiricilerine arı keki dağıtımı gerçekleştirildi.

Başkan Albayrak, “Üreticilerimizin Girdi Maliyetlerini Ve Kârlılığı Arttırmaya Yönelik Destekleme Çalışmalarımıza Önümüzdeki Süreçte De Devam Edeceğiz”

Arı Keki Dağıtım töreninde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Türkiye’de bir belediye tarafından hayata geçirilen en büyük arıcılık projesi olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında üreticilerimize desteğimizi sürdürüyoruz. Muratlı ve Ergene ilçelerimizden Muratlı Bal Üreticileri Birliği ile Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye 94 üreticiye 16.920 kg arı keki dağıttık. Değerli üreticilerimize hayırlı olsun. Proje kapsamında İl genelinde 508 kişiye 91.440 kg arı keki dağıtımı yapılacağız. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini ve kârlılığı arttırmaya yönelik destekleme çalışmalarımıza önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kış aylarının gelmesi ile birlikte arıların yeteri kadar beslenememesi sonucu yeteri kadar bal üretimi yapamayan arı yetiştiricilerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen Arı Keki Desteği Projesi kapsamında, Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan, arıcılık işletmesine sahip olan toplam 508 kişiye 91.440 kg arı keki dağıtımı yapılacak.

Arı Keki Dağıtım Töreninde Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selman Aslantürk, Muratlı Bal Üreticileri Birlik Başkanı İsmail Sönmez, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ÇORLU’DA 1. HAMSİ FESTİVALİ COŞKUSU YAŞANDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Çorlu Belediyesi ile ortaklaşa 1. Hamsi Festivali düzenledi.

Çorlu ilçesinde gerçekleşen Hamsi Festivalinde konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Böylesi anlamlı ve güzel günde vatandaşlarımızla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Çorlu Belediyesi ortaklaşa düzenlediğimiz 1. Hamsi Festivali umarım çok uzun yıllar gerçekleşir ve vatandaşlarımızın bir araya gelmesine vesile olur. Ordulu hemşehrilerime misafirperverlikler için teşekkür ediyor, festivallerinin devamlılığını diliyorum,” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kütük de yaptıkları konuşmalarda 1. Hamsi Festivali’nin devamlılığını dileyerek, Festivalin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından büyük bir coşku içinde devam eden 1. Hamsi Festivali’nde ünlü şarkıcılar Hülya Polat ve Zeynep Birinci  sahne aldı. Festivalde ayrıca vatandaşlara hamsi ekmek ikramında bulunuldu.

Hamsi Festivali’nde Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kütük ve vatandaşlar katıldı.

Okumaya devam et

Belediye

2022 YILININ SON MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı son Meclis Toplantısı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Başkanlığında, Yeni Hizmet Binası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Aralık 2022 Dönemi Meclis toplantısında, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı, komisyon kararlarına ait dosyalar meclise sunuldu. Değerlendirilmesi gereken gündem maddeleri ise görüşülmek üzere ihtisas komisyonlarına havale edildi.

Başkan Albayrak, 2022 yılında meclis toplantılarında alınan kararların yüzde 90’ının oy birliği ile alındığını belirterek, “Bu anlamda son derece uyumlu çalıştığımız bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm meclis üyelerimize emeklerinden ve alınan kararlarda gösterdikleri uyumlu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, yeni yıllarını şimdiden kutluyorum. Aralık Ayı Meclis Toplantısında alınan kararların Tekirdağımız için hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm Tekirdağ halkına da mutlu yıllar diliyorum” dedi. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı