Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

Vali Aziz Yıldırım 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Çaldı

Vali Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdür V. Serdar Kurtoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan’ın ve öğrenci velilerinin katılımıyla  2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. Kanaat Dönemi açılışı Süleymanpaşa ilçemiz Mevlana İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

İstiklal Marşımız’ın okunmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan; “Yaz tatilinin ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına salgın tedbirleri alınarak yüz yüze eğitimle başladığımız bu anlamlı günde, ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını öğrencilerimizle, velilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte yaşıyoruz.

Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerimizi bu yıl da belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığının hazırladıkları “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” doğrultusunda gereken önlemler okullarımızda alınmakta olup; öğrenci, öğretmen ve personelimiz için yeterli sayıda maske ve hijyen malzemeleri de Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından temin edilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki okullarımızda kullanılacak tüm maske ve dezenfektanlar, mesleki ve teknik eğitim okullarımızda ve halk eğitimi merkezlerimizde üretilmektedir.

Değerli Velilerimiz,

Öğrencilerimizin güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yüz yüze eğitim alabilmelerine ilişkin tedbirleri alarak ve Bakanlığımızın planladığı şekilde çalışmalarımızı yürüterek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz mesleki çalışma döneminde tüm öğretmenlerimize “Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlığı Güçlendirmek ve Öğrencilerin Okula Uyumlarını Desteklemek”, “Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları” ve “Kovid-19 Salgın Sürecinde Önleyici Tedbirlerin Alınması” konularında bilgiler verilerek öğrencilerimizin ve siz değerli velilerimizin bilgilendirilmesini sağlayacağız. 1,5 yıldan beri aralıklarla kısmen uzaktan kısmen yüz yüze bir şekilde devam eden eğitim-öğretim hizmetlerimizde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında haftada 5 gün boyunca tüm kademe ve sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlıyoruz. Elbette ki belirlenmiş kurallara velilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin hassasiyetle riayet etmeleri okullarımızın açık kalmasını sağlayacaktır. Uzaktan eğitim sürecini sizlerin desteğiyle başardığımız gibi bu süreci de sizlerin desteğiyle birlikte başararak okullarımızı hep birlikte açık tutacağız.

Tekirdağlı tüm hemşehrilerime salgınla mücadele kapsamında göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tekirdağ’ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm öğretmen ve yönetici arkadaşlarımıza, öğrenci ve velilerimize şükranlarımı sunuyor ve 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının sağlıklı, başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Bugün; 434’ü resmi 166’sı özel olmak üzere toplam 600 okulumuzda 11.875 öğretmenimiz ve 193.105 öğrencimiz ders başı yapacak. Bunun heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. İdarecilerimize, ders başı yapacak olan öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. 

Eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. Eğitim, istenilen davranışı geliştirme sürecidir.

Toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar, davranışlar, normlar, bir kişinin hayat boyu izleyeceği yol eğitimle sağlanır.

Eğitimle insanımıza vatan, millet, bayrak, din sevgisi aşılarız. Eğitim, kültürümüzün korunmasını ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmamızı sağlar.

Gelişmiş toplumların en önemli özelliği iyi bir eğitim sistemlerinin olmasıdır. Bir toplumun bilim ve teknolojideki başarısıyla eğitimdeki başarısı doğru orantılıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Bir milleti hür, bağımsız, şanlı bir toplum olarak yaşatan da köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.”

Eğitimin bu sayısız faydasının ortaya çıkması, siz okul idarecileri ve öğretmenlerimizin elindedir. Çocuklarımız, sizlere emanettir. Bu emanete sahip çıkacağınıza ve çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için elinizden gelen gayreti göstereceğinize inancım tamdır.

Bilimi ve öğrenmeyi seven, vatanına, milletine, maneviyatına bağlı, sorgulayan, okuyan, eleştirel düşünebilen, sorun odaklı değil çözüm odaklı, araştırmacı ve yaratıcı bireyler yetiştirmeniz sizden beklentimizdir.

Öğretmenlerimiz, kendinizi sürekli geliştirin; okumayı, öğrenmeyi araştırmayı asla terk etmeyin. Peygamber Efendimizin “iki günü bir olan zarardadır” hadis-i şerifini kendinize rehber edinin. Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı gençler yetiştiremezsiniz.

Çocuklarımızdaki cevherleri, yetenekleri keşfetmelisiniz. Yazmaya, resime, spora yeteneği olan öğrencilere gerekli yönlendirmeyi yaparsanız, bu öğrencilerde yeteneklerini geliştirmeye küçük yaştan başlayıp daha büyük işler başarabilirler.

Sevgili aileler, sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Öncelikle çocuklarımıza örnek olmalısınız. Onlarla ilgilenerek güzel ve faydalı vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre pek çok davranışımızın temelleri çocukluk çağında atılıyor. Çocukluk çağında yaşadıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimiz geleceğimizi çok fazla etkiliyor.

 İyi bir ailede yetişen çocuklar, mutlu, huzurlu, başarılı olur. Sizler, bugünkü davranışınızla, aile ilişkilerinizle çocuklarımızın iç dünyasında büyük izler bırakıyorsunuz ve çocuklarımızın geleceği bu izlere göre şekilleniyor.

Sevgili çocuklar, sizler bu ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Ülkemizin, milletimizin, refahını, gelişmişliğini inşa edecek olan sizlersiniz. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bunun için çok okuyun; bilimi, öğrenmeyi sevin.

Bu eğitim-öğretim yılında sevgili öğrencilerimizden maske, sosyal mesafe, el hijyeni konularına azami ölçüde özen göstermelerini bekliyoruz. Koronavirüsü tamamen yenmemiz  için aşı olmanın yanında bu tedbirlere uymamız gerekiyor.  Unutmayın, aldığımız tüm tedbirler sizin sağlığınız içindir.

Bu vesileyle, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından 4 C sınıfı öğrencisi Meyra Aksoy “Benim Güzel Okulum” adlı şiiri okudu.

Ardından Süleymanpaşa Halk Oyunları Ekibi üyesi  öğrenciler bir gösteri sundu.

Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisinin ardından Vali Yıldırım ve Süleymanpaşa Kaymakamı Kaya ilk ders zilini çaldı.

Daha sonra Vali Yıldırım ve protokol üyeleri öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, sınıfı gezerek öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA YER ALDI

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılıktan turizme, sanayiden kültür sanata kadar birçok alanda ileri götüren ve bu alanlarda Tekirdağ’a daha da değer katan projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye’de en başaralı büyükşehir belediye başkanları arasında ilk 5 içerisinde yer aldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  PİAR Araştırma Şirketi’nin araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi büyükşehir başkanları ile birlikte ilk 5 içerisinde yer aldı.

Başkan Albayrak, “Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin Yükselen Yıldızı Yapmaya Devam Edeceğiz”

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Albayrak, Türkiye’de En Başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında ilk 5 içerisinde takdirleriyle yer almasını sağlayan değerli hemşerilerine çok teşekkür ettiğini belirterek, “Tekirdağ, hem kültürel mirası hem de sanayi, tarım ve hayvancılıktaki önemi ile büyük bir potansiyele sahip bir şehir. Ben Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kurucu başkanı olarak göreve geldiğim 2014 yılından bu yana bu büyük potansiyeli daha da yukarı taşımak için ekibimle birlikte büyük bir çaba gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda birçok alanda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak projeleri hayata geçirdik. Halkımız ve şehrimiz için durmadan çalışmaya ve Tekirdağ’ımızı Türkiye’nin yükselen yıldızı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK’TAN ANKARA’DA BİR DİZİ ZİYARET

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış töreni için Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Kadir Albayrak, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan’ı makamlarında ziyaret ederek kendilerini 19 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binasının açılış törenine davet etti.

Ziyaretler sonrasında konu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Albayrak, “Mavi gözlü kentimize uzun yıllar hizmet vermesini planladığımız Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nın açılış törenini 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştireceğiz. Ankara’da değerli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Tekirdağ Milletvekillerimizi açılış törenimize davet etmek amacıyla Ankara’da kendilerini ziyaret ettik, ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine gösterdikleri misafirperverlik nedeniyle teşekkür ediyor, yeni hizmet binamızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Tekirdağ

ERGENE SOSYOKÜLTÜREL TESİS CEMEVİ VE AŞEVİ DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE SUNULDU

Kurulduğu günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden ve bu konuda diğer büyükşehir belediyelerine örnek olacak yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir projeyi daha vatandaşların hizmetine sundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlaman Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi’nin açılış töreni gerçekleşti.

Başkan Kadir Albayrak, “Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum”

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Muhyiddin Arabi, “Alınan nefes sayısı kadar Allah’a giden yol vardır. Ne yana dönerseniz Allah’a giden yoldur.” der. Alevilik ve Bektaşilik, sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Hz. Ali’nin ve ehl-i beytin yoludur. İnsan sevgisi, merhamet, hoşgörü, doğa sevgisi, sanata saygı, ileri görüşlülük, demokrasi, laiklik ve kadın erkek eşitliği Alevilik ve Bektaşiliğin evrensel değerleridir. Sevgili canların yüce Yaradan’ın manevi huzurunda bir araya geldikleri cemevleri, sevgi, saygı, erdem, olgunluk, kardeşlik, barış ve eşitliğin meydanıdır.  Cemevlerimiz, korunması, yaşatılması ve çoğaltılması gereken çok önemli değerlerimizdir. İşte bu anlayışla 2018 yılında Muratlı Sosyokültürel Tesis Cemevimizi; 2019’da Şarköy Sosyokültürel Tesis Cemevimizi hizmete açtık. 2021 yılı Eylül ayında temelini attığımız Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevimizi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve bugün hep beraber açılışını gerçekleştiriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Ergene Cemevi ve Aşevimizin, yürekleri insan ve doğa sevgisiyle dolu Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sözlerimi Alevilik ve Bektaşiliğin Piri Hacı Bektaş Veli’nin sözleriyle bitirmek istiyorum;”Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye, Kardeşlik varken didişmek niye, Dostluk varken düşmanlık niye, Hoşgörü varken bağnazlık niye, Özgürlük varken tutsaklık niye, Adalet varken, haksızlık niye?” dedi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal da bir konuşma gerçekleştirerek Cemevi’nin teknik yapısı hakkında bilgi verdi. 

Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı ile Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin de yaptıkları konuşmalarda gerçekleştirdikleri yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Albayrak’a teşekkür ederek, Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi hayırlı olmasını temennisinde bulundular. 

Ergene Sosyokültürel Tesis Cemevi ve Aşevi, yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu. Açılış Törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Cem Vakfı Ergene Şube Başkanı Volkan Işıklı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi Ve Aşevi 3 Kattan Oluşuyor

1780 metrekare inşaat alanına sahip Ergene Sosyo-Kültürel Tesis, Cem Evi ve Aşevi; bodrum, zemin ve normal kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Zemin katta aşevi, mutfak, gıda deposu, bay-bayan-engelli wc, çok amaçlı salon, bay-bayan abdesthane; birinci katta etkinlik alanı, 2 adet idari oda, kütüphane, 2 adet derslik, bodrum katta ise; cenaze yıkama, morg, bay- bayan mescit ve teknik hacimler yer alıyor. 

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı