Bizimle iletişime geçin

Tekirdağ

Vali Aziz Yıldırım 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Çaldı

Vali Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdür V. Serdar Kurtoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan’ın ve öğrenci velilerinin katılımıyla  2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. Kanaat Dönemi açılışı Süleymanpaşa ilçemiz Mevlana İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

İstiklal Marşımız’ın okunmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan; “Yaz tatilinin ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına salgın tedbirleri alınarak yüz yüze eğitimle başladığımız bu anlamlı günde, ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını öğrencilerimizle, velilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte yaşıyoruz.

Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerimizi bu yıl da belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığının hazırladıkları “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” doğrultusunda gereken önlemler okullarımızda alınmakta olup; öğrenci, öğretmen ve personelimiz için yeterli sayıda maske ve hijyen malzemeleri de Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından temin edilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki okullarımızda kullanılacak tüm maske ve dezenfektanlar, mesleki ve teknik eğitim okullarımızda ve halk eğitimi merkezlerimizde üretilmektedir.

Değerli Velilerimiz,

Öğrencilerimizin güvenli, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yüz yüze eğitim alabilmelerine ilişkin tedbirleri alarak ve Bakanlığımızın planladığı şekilde çalışmalarımızı yürüterek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz mesleki çalışma döneminde tüm öğretmenlerimize “Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlığı Güçlendirmek ve Öğrencilerin Okula Uyumlarını Desteklemek”, “Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları” ve “Kovid-19 Salgın Sürecinde Önleyici Tedbirlerin Alınması” konularında bilgiler verilerek öğrencilerimizin ve siz değerli velilerimizin bilgilendirilmesini sağlayacağız. 1,5 yıldan beri aralıklarla kısmen uzaktan kısmen yüz yüze bir şekilde devam eden eğitim-öğretim hizmetlerimizde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında haftada 5 gün boyunca tüm kademe ve sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlıyoruz. Elbette ki belirlenmiş kurallara velilerimizin, öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin hassasiyetle riayet etmeleri okullarımızın açık kalmasını sağlayacaktır. Uzaktan eğitim sürecini sizlerin desteğiyle başardığımız gibi bu süreci de sizlerin desteğiyle birlikte başararak okullarımızı hep birlikte açık tutacağız.

Tekirdağlı tüm hemşehrilerime salgınla mücadele kapsamında göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tekirdağ’ımızın ve çocuklarımızın en güzel geleceğe sahip olmasını dilerken bu süreçte desteği olan tüm öğretmen ve yönetici arkadaşlarımıza, öğrenci ve velilerimize şükranlarımı sunuyor ve 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının sağlıklı, başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Bugün; 434’ü resmi 166’sı özel olmak üzere toplam 600 okulumuzda 11.875 öğretmenimiz ve 193.105 öğrencimiz ders başı yapacak. Bunun heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. İdarecilerimize, ders başı yapacak olan öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. 

Eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. Eğitim, istenilen davranışı geliştirme sürecidir.

Toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar, davranışlar, normlar, bir kişinin hayat boyu izleyeceği yol eğitimle sağlanır.

Eğitimle insanımıza vatan, millet, bayrak, din sevgisi aşılarız. Eğitim, kültürümüzün korunmasını ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmamızı sağlar.

Gelişmiş toplumların en önemli özelliği iyi bir eğitim sistemlerinin olmasıdır. Bir toplumun bilim ve teknolojideki başarısıyla eğitimdeki başarısı doğru orantılıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Bir milleti hür, bağımsız, şanlı bir toplum olarak yaşatan da köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.”

Eğitimin bu sayısız faydasının ortaya çıkması, siz okul idarecileri ve öğretmenlerimizin elindedir. Çocuklarımız, sizlere emanettir. Bu emanete sahip çıkacağınıza ve çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için elinizden gelen gayreti göstereceğinize inancım tamdır.

Bilimi ve öğrenmeyi seven, vatanına, milletine, maneviyatına bağlı, sorgulayan, okuyan, eleştirel düşünebilen, sorun odaklı değil çözüm odaklı, araştırmacı ve yaratıcı bireyler yetiştirmeniz sizden beklentimizdir.

Öğretmenlerimiz, kendinizi sürekli geliştirin; okumayı, öğrenmeyi araştırmayı asla terk etmeyin. Peygamber Efendimizin “iki günü bir olan zarardadır” hadis-i şerifini kendinize rehber edinin. Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı gençler yetiştiremezsiniz.

Çocuklarımızdaki cevherleri, yetenekleri keşfetmelisiniz. Yazmaya, resime, spora yeteneği olan öğrencilere gerekli yönlendirmeyi yaparsanız, bu öğrencilerde yeteneklerini geliştirmeye küçük yaştan başlayıp daha büyük işler başarabilirler.

Sevgili aileler, sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Öncelikle çocuklarımıza örnek olmalısınız. Onlarla ilgilenerek güzel ve faydalı vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre pek çok davranışımızın temelleri çocukluk çağında atılıyor. Çocukluk çağında yaşadıklarımız, gördüklerimiz, öğrendiklerimiz geleceğimizi çok fazla etkiliyor.

 İyi bir ailede yetişen çocuklar, mutlu, huzurlu, başarılı olur. Sizler, bugünkü davranışınızla, aile ilişkilerinizle çocuklarımızın iç dünyasında büyük izler bırakıyorsunuz ve çocuklarımızın geleceği bu izlere göre şekilleniyor.

Sevgili çocuklar, sizler bu ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Ülkemizin, milletimizin, refahını, gelişmişliğini inşa edecek olan sizlersiniz. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Bunun için çok okuyun; bilimi, öğrenmeyi sevin.

Bu eğitim-öğretim yılında sevgili öğrencilerimizden maske, sosyal mesafe, el hijyeni konularına azami ölçüde özen göstermelerini bekliyoruz. Koronavirüsü tamamen yenmemiz  için aşı olmanın yanında bu tedbirlere uymamız gerekiyor.  Unutmayın, aldığımız tüm tedbirler sizin sağlığınız içindir.

Bu vesileyle, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından 4 C sınıfı öğrencisi Meyra Aksoy “Benim Güzel Okulum” adlı şiiri okudu.

Ardından Süleymanpaşa Halk Oyunları Ekibi üyesi  öğrenciler bir gösteri sundu.

Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisinin ardından Vali Yıldırım ve Süleymanpaşa Kaymakamı Kaya ilk ders zilini çaldı.

Daha sonra Vali Yıldırım ve protokol üyeleri öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri, sınıfı gezerek öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekirdağ

BÜYÜKŞEHİR, ÇEVRE TEMİZLİĞİNDE ELEKTRİKLİ ARAÇ DÖNEMİNİ BAŞLATTI

Çevreye duyarlı, yaşanabilir, güvenli ve mutlu bir Tekirdağ için insan odaklı hizmet anlayışı ile gece gündüz çalışan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, çevre temizliğinde kullanılmak üzere 5 adet elektrikli çöp toplama makinesini bünyesine kattı.

Başkan Albayrak: “Elektrikli Çöp Toplama Araçları ile Çevre Temizliğinde gücümüze güç kattık”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre ve Deniz Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde alınan elektrikli çöp toplama araçlarını inceleyen ve teknik personelden araçların çalışma sistemi ve işleyişi ile ilgili bilgi alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çevre temizliğine büyük önem veriyoruz. Çevreye duyarlı hizmet anlayışı ile 11 ilçemizde gerçekleştirdiğimiz temizlik çalışmalarımızda kullanmak üzere 5 adet elektrikli çöp toplama makinesini bünyemize katarak araç filomuzu genişlettik. Çevre dostu Tekirdağımızda vatandaşlarımızın; huzurla dolaşacağı temiz cadde ve meydanlara sahip olmaları için, çevre temizliği çalışmalarında gücümüze güç kattık. Yeni alınan araçlarımızın şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çevre Temizliği, Çevre Dostu Araçlarla Yapılacak

Yeni alınan Temizlik makinekleri, elektrik enerjisiyle çalıştığı için sıfır emisyon çevre dostu araç olma özelliğine sahip. 240 Litre çöp toplama haznesine sahip araçlar, sessiz çalışır ve toz toplama filtre sistemi sayesinde toz üretmez. Ayrıca ergonomik yapısı ile büyük araçların çalışması mümkün olmayan alanlarda (Dar alanlar, kaldırımlar vb.) sigara izmariti, çekirdek kabuğu vb. çöplerin vakum yöntemiyle toplanmasını sağlar.

11 İlçede Her Gün 354 Km Yol Temizleniyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından, 294 personel, öz mal ve kiralık olmak üzere toplam 86 araç ve iş makinesi ile 11 ilçede, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan  21 bulvar, 198 cadde, 15 meydan, 19 sokak ve 7 sanayi sitesinde toplam 354.700 metre yolun temizlik faaliyetleri büyük bir titizlikle sürdürülmektedir.  

Okumaya devam et

Tekirdağ

MALKARA’DA YEM BİTKİSİ TOHUM DAĞITIMI YAPILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılından bu yana uygulanmakta olan Baklagil Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında Malkara ilçesinde yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı.

Malkara eski otogarında gerçekleştirilen yem bitkisi tohum dağıtımı töreninde Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran ve Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul bir konuşma yaparak tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalar ve destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler ve dağıtımın üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundular.

Başkan Albayrak: “Tarım ve Hayvancılığı Geliştirmek İçin Üretmeye Devam Edeceğiz”

Törende konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise,  “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak son 3 yılda Tekirdağ’ın 11 ilçesinde 3 Milyar 19 Milyon değerinde yatırım yaptık. Bu da tarım ve hayvancılık alanında Türkiye ortalamasının çok üstünde yatırım yaptığımızı gösteriyor. Bu yatırımlarımız aratarak devam edecektir, kimsenin bundan şüphesi olmasın. Malkara, tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılık alanında çok önemli projeleri hayata geçirdik. Bunlardan Mera İyileştirme Projesi, Yem Bitkisi Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesi, Bağcılığı Geliştirme Projesi ile Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’nin maliyeti toplam 7 Milyon 581 Bin 919 TL’dir. Bu projelerin üreticilerimize dönüşü 187 Milyon TL oldu. Üreticimizi desteklemek, Tarım ve Hayvancılığı geliştirmek amacıyla proje üretmeye devam edeceğiz. Bu yem bitkisi tohum dağıtımın ilçemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yem Bitkisi Dağıtım Törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tarım Kooperatifleri Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran, Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz, Malkara İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Turgutlugil, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

455 Üreticiye 44.100 Kilogram Yem Bitkisi Dağıtımı Yapılacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından sürdürülen Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı projesi kapsamında bu yıl 455 üreticiye 44.100 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştiriliyor. Böylece bugüne kadar, 2.988 üreticiye toplam 289.863 kilogram yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılmış olacak. 28.986 dekar alana ekilen bu bitkilerden ortalama dekar başına 797 kg olmak üzere toplamda 23.101 ton kaliteli kaba yem elde edileceği tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Tekirdağ

BAŞKAN ALBAYRAK KADIN ÇİFTÇİLER İLE BULUŞTU

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Tekirdağlı kadın çiftçilere yönelik kahvaltı etkinliği düzenledi.

Süleymanpaşa ilçesinde düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve eşi Gülseren Albayrak, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen”Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki proje sahası kırsal mahallelerde çiftçilik yapan kadın üreticiler, Trakyam Üreten Kadın Kooperatifinin kadın çiftçi üyeleri ve Önder Çiftçi Kadın Kollarının temsilcileri katıldı.

Başkan Albayrak: “Kadın çiftçilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi sosyal adaletin sağlanması açısından gereklidir”

Kahvaltı etkinliğinde bir konuşma gerçekleştiren Başkan Kadir Albayrak, “Büyükşehir Belediyesi olarak ilimiz genelinde kırsal kalkınma alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken kadın çiftçilerimize daha fazla alan tanımaya, onların talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya özellikle dikkat ettik. Çünkü hayatın her alanında var olan kadınlarımız tarım alanında da önemli bir yere sahiptir. Kadın çiftçilerimizin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi sosyal adaletin sağlanması açısından gereklidir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanında yaşanan sorunları biliyor, çalışmalarımızı bu doğrultuda titizlikle sürdürüyoruz. Ben, emek ve sevgiyle toprağı bereketlendiren kadın çiftçilerimizin, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.” dedi.

Başkan Albayrak daha sonra kadın çiftçilerin talep ve önerilerini dinledi ve çiftçilere Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal turizm alanında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Okumaya devam et
Reklam

×

Gazete59 WhatsApp İhbar

× Whatsapp İhbar Hattı